[TYLKO U NAS] Ks. S. Oder: Zarówno Jan Paweł II, jak i Ronald Reagan byli ludźmi ogromnej wiary

Ich współpraca doprowadziła do upadku komunizmu. Tam z całą pewnością było coś, czego nie ukrywali – przyjaźń. To spotkanie między ludźmi, budowanie więzi, które są więziami na wyższym poziomie niż tylko poprawność polityczna czy rzeczywistość pragmatyczna – powiedział w czwartkowych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja ks. Sławomir Oder. Odniósł się w ten sposób do relacji między prezydentem USA Ronaldem Reaganem i Janem Pawłem II.

W Waszyngtonie odbyła się konferencja zatytułowana „Ronald Reagan i Jan Paweł II – Partnerstwo, które zmieniło świat”. [czytaj więcej]

Dwaj przyjaciele, którzy zmienili historię świata – tak powszechnie mówi się o św. Janie Pawle II i Ronaldzie Reaganie.

– Wydaje mi się, że dzisiaj mocno powinien wybrzmieć fakt, że obaj byli przede wszystkim ludźmi wiary. Ich spotkanie oczywiście przebiegało na płaszczyźnie politycznej, historycznej. Niemniej jednak podejmowali swoje decyzje w oparciu o wspólne wartości. Były nimi wartości wynikające z Ewangelii. Wolność nie jest tylko kwestią dogadania się między ludźmi. Jeżeli by tak było, to byłaby ona tylko czasowa. Jeśli jest oparta o wartości nieprzemijalne, wynikające z Ewangelii, których wykładnikiem jest świadomość wartości i godności człowieka, to mamy szasnę mówić o czymś, co ma szansę na przetrwanie – podkreślił ks. Sławomir Oder.

A te relacje za sprawą wielu działań prezydenta Ronalda Reagana były bardzo dobre. To prezydentowi Stanów Zjednoczonych zależało, by Polska uwolniła się z komunistycznego ucisku – przypomniał.

– Tam z całą pewnością było coś, czego nie ukrywali, przyjaźń. To spotkanie między ludźmi, budowanie więzi, które są więziami na wyższym poziomie niż tylko poprawność polityczna czy rzeczywistość pragmatyczna. Jest to coś, co jest rzeczą niezwykle istotną. Ich współpraca doprowadziła do upadku komunizmu – wskazał ks. Sławomir Oder.

– Brakuje nam dzisiaj tych wielkich liderów z wielkimi snami i wizjami. Oni są przykładem, że taka rzeczywistość jest możliwa – dodał.

Dziś wiele osób uważa jednak, że chrześcijaństwo nie pozwala, a wręcz przeszkadza w osiąganiu wielkich celów.

– Jest to próba budowania rzeczywistości w oparciu o wizję świata, który pragnie zapomnieć o korzeniach europejskich. Tego typu budowanie jest budowaniem na piasku. Nie można myśleć o przyszłości, jeśli człowiek nie buduje na mocnym fundamencie – powiedział ks. Sławomir Oder.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl