fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Ks. prof. W. Cisło: Sytuacja na Bliskim Wschodzie staje się dla świata obojętna

Sytuacja na Bliskim Wschodzie staje się dla świata obojętna. To nieszczęście tego regionu, że to cierpienie trwa tak długo. Chrześcijanie z Syrii mówią zawsze: „Ojcze, nie znudźcie się. Wiemy, że to za długo trwa, ale też jesteśmy zmęczeni tą wojną” – powiedział w środowych „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Ukazał się raport Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie za rok 2018, w którym poinformowano, że „chrześcijanie są coraz częstszymi ofiarami prześladowań za wiarę”. Ks. prof. Waldemar Cisło powiedział, że „przez wiele lat utrzymywała się liczba 170 tys. chrześcijan rocznie ginących za wiarę”.

– Co trzy minuty ktoś ginął za wiarę. Święty Jan Paweł II i Ojciec Benedykt XVI pisali, że wiek XX i XXI to są wieki męczenników, (…) bo szacuje się, że około 45 milionów chrześcijan straciło życie za wiarę w tym czasie. Widzimy, jaka to rzesza męczenników. Ostatnie dane są mniejsze, bo mówią o kilkudziesięciu tysiącach ludzi ginących każdego roku za wiarę – wskazał duchowny.

Dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie wymienił rejony największych prześladowań chrześcijan.

– W Tajlandii mamy mnichów buddyjskich, którzy naciskają na rząd, by uczynić Tajlandię państwem wyznaniowym. Hinduizm nam się kojarzy z religią pokoju, a w 2007 i 2008 roku mieliśmy pogromy w Indiach. Jest ciągle krwawiąca rana w Syrii. Irak staje się takim miejscem, gdzie ciągle ginie 20, 100 osób. (…) To dla świata staje się obojętne i to jest nieszczęście tego regionu (Bliskiego Wschodu – red.), że to cierpienie trwa tak długo. Chrześcijanie z Syrii mówią zawsze: „Ojcze, nie znudźcie się. Wiemy, że to za długo trwa, ale też jesteśmy zmęczeni tą wojną”. Mamy Nigerię jako przykład krajów afrykańskich – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Mamy sytuację porywania dziewcząt i wydawania ich za mąż – kontynuował ks. prof. Waldemar Cisło.

– W ubiegłym roku w Dniu Solidarności z Pakistanem pokazywaliśmy, że z tak małej grupy chrześcijan – około 2 proc. populacji tego kraju – porwano 800 dziewcząt i one przepadły, bo zostały wydane za mąż za muzułmanów. Rodziny nie miały żadnego śladu po nich. Kiedy patrzymy na Sudan, to też widzimy ogromne problemy. (…) Kościoły dostają listy od rządu, że zostają likwidowane, bo w tym miejscu musi powstać jakiś budynek. Ciekawe, że nie dotyczy to nigdy meczetu – wskazał kapłan.

Cała rozmowa z ks. prof. Waldemarem Cisło dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj