fot. TV Trwam News

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Wróćmy do nauczania św. Jana Pawła II, do tego, kim dla nas był i kim powinien być

Dziś żyjemy w Kościele, w którym nauczanie św. Jana Pawła II jest marginalizowane, jest przemilczane. (…) Wróćmy do nauczania św. Jana Pawła II; do jego osoby, dziejów, życia; do tego, kim dla nas był i kim powinien być; do tego, czego nas nauczał. Jesteśmy mu to naprawdę winni, to jest kwestia zwykłej uczciwości – apelował ks. prof. Paweł Bortkiewicz w piątkowym felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Telewizji Trwam.

100 lat temu, 18 maja, przyszedł na świat wielki Polak i Papież – św. Jan Paweł II. Oficjalne otwarcie obchodów 100. rocznicy urodzin Papieża odbyło się 4 stycznia br. w Operze Krakowskiej podczas „XI Kolędowania z Janem Pawłem II”. Z tej okazji powstał hymn w hołdzie Ojcu Świętemu „Nie zastąpi Ciebie nikt”.

– W tym roku przeżywać będziemy dwie bardzo ważne rocznice dwóch 100-leci: 100-lecie Bitwy Warszawskiej – „Cudu nad Wisłą” – oraz 100-lecie urodzin człowieka, za sprawą którego Bóg uczynił niejeden cud w naszym życiu i czyni te cuda nadal – 100-lecie urodzin Karola Wojtyły, św. Jana Pawła II. Z wielką bezradnością podejmuję dzisiaj tę refleksję, bo postać Jana Pawła II jest nam tak znana, bliska i niezbywalnie obecna w naszych dziejach, a z drugiej strony trzeba powiedzieć, że ta postać jest nam tak nieznana, tak daleka i nieobecna w naszych dziejach, tak wyrzucana z naszych dziejów. I obu tych sprzecznych ze sobą i paradoksalnych zdań można niestety bronić – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

– Dziś żyjemy w Polsce, w której próbuje się w sposób perfidny narzucić skojarzenie Jana Pawła II z obroną pedofilów i grzechów pedofili. Dziś żyjemy w Kościele, w którym nauczanie św. Jana Pawła II jest marginalizowane, jest przemilczane, jakby epoka się skończyła – „umarł król, niech żyje nowy król”, a o starym już nie pamiętamy. Dziś żyjemy w katolicyzmie, który jakby chciał zapomnieć o najbardziej czytelnym świadku Chrystusa na przełomie XX i XXI wieku – dodał.

Kapłan zachęcał w swoim felietonie wszystkich Polaków do przypominania sobie o dziejach św. Jana Pawła II, studiowania jego nauk i wdrażania ich w życie.

– Nie chcę w tym momencie analizować ani odpierać prymitywnych ataków, nie chcę niczego odsłaniać, nie chcę niczego przypominać. Chcę po prostu zachęcić – wróćmy do nauczania św. Jana Pawła II; do jego osoby, dziejów, życia; do tego, kim dla nas był i kim powinien być; do tego, czego nas nauczał. Jesteśmy mu to naprawdę winni, to jest kwestia zwykłej uczciwości. Ale dodajmy jeszcze tak interesownie, że to wszystko jest nam potrzebne – podkreślił etyk.

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej zostanie utworzony nowy kierunek studiów podyplomowych – dziedzictwo św. Jana Pawła II.

– To jest wielka szansa dla nas wszystkich, zarówno dla wykładowców, jak i studentów. Tu ten podział zaniknie. Jestem przekonany, że on zaniknie, dlatego że my wszyscy będziemy uczniami w wielkiej szkole wielkiego autorytetu, wielkiego mistrza, nauczyciela prawdy, świadka Boga, jakim jest Jan Paweł II – zaznaczył wykładowca WSKSiM.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl