fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz TChr: Katolicyzm jest religią, która nie rości sobie żadnych pretensji politycznych. Zupełnie inaczej rzecz ma się z islamem, bo to religia mocno upolityczniona

Często nie zwracamy uwagi na to, że premierem Wielkiej Brytanii może być tylko anglikanin, a w Szwecji tylko luteranin. Funkcje rządowe w Grecji mogą sprawować tylko przedstawiciele Kościoła prawosławnego. Takich przykładów można mnożyć. Nie ma symbiozy ołtarza z tronem w przypadku katolicyzmu, wbrew bredniom niejednokrotnie powtarzanym przez wielu polityków i przedstawicieli mediów. Katolicyzm jest religią, która nie rości sobie żadnych pretensji politycznych. Zupełnie inaczej rzecz ma się z islamem. To religia tak mocno upolityczniona, że niejednokrotnie nie jesteśmy w stanie odróżnić warstwy religijnej od warstwy politycznej. To tworzy poważny problem w spotkaniu katolicyzmu z islamem – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, etyk, w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

26 stycznia w Kościele katolickim obchodzimy Dzień Islamu. Tegorocznemu wydarzeniu przyświeca hasło „Chrześcijanie i muzułmanie: troska o wspólny dom”. Dialog między wyznawcami chrześcijaństwa a islamu ożywił się po Soborze Watykańskim II. 

– Kontakty z islamem, podobnie jak z innymi religiami niechrześcijańskimi, wynikają z bardzo mocno akcentowanej na Soborze Watykańskim II kwestii wolności sumienia, wyznania i religii. Kościół stara się być w tym konsekwentny. Jeżeli domaga się wolności wyznania dla swoich wyznawców, to szanuje także wolność wyznania innych religii. (…) Wolność wyznania i wspólny mianownik, jakim jest monoteizm, to podstawy prób nawiązywania kontaktu ze strony Kościoła katolickiego – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr.

Ideą Kościoła jest szukanie płaszczyzny porozumienia w kwestii budowania pokoju. To sprawa niezwykle ważna. Trzeba jednak podkreślić, że w żadnym momencie nauczania św. Jana Pawła II czy Benedykta XVI nie znajdziemy zdania mówiącego o tożsamości wartości religii chrześcijańskiej oraz islamu – kontynuował duchowny.

Gość Radia Maryja przytoczył przy tym słowa Papieża Polaka, jakie ukazały się w książce pt. „Przekroczyć próg nadziei”: „Dla każdego, kto – znając Stary i Nowy Testament – czyta Koran, staje się rzeczą jasną, że dokonał się w nim proces redukcji Bożego objawienia. Nie można dostrzec odejścia od tego, co Bóg sam o Sobie powiedział”.

– Tych słów nie można zapomnieć i nie można ich pomniejszać. Natomiast problemem jest to, że katolicyzm jest religią, która nie rości sobie żadnych pretensji politycznych. Często nie zwracamy uwagi na to, że premierem Wielkiej Brytanii może być tylko anglikanin, a w Szwecji tylko luteranin. Funkcje rządowe w Grecji mogą sprawować tylko przedstawiciele Kościoła prawosławnego. Takich przykładów można mnożyć. Nie ma symbiozy ołtarza z tronem w przypadku katolicyzmu, wbrew bredniom niejednokrotnie powtarzanym przez wielu polityków i przedstawicieli mediów – zaznaczył etyk.

– Zupełnie inaczej rzecz ma się z islamem. To religia tak mocno upolityczniona, że niejednokrotnie nie jesteśmy w stanie odróżnić warstwy religijnej od warstwy politycznej. (…) To tworzy poważny problem w spotkaniu katolicyzmu z islamem – dodał gość audycji „Aktualności dnia”.

26 stycznia mija także 16 lat od przybycia do Torunia ikony Matki Bożej, przed którą w watykańskiej kaplicy modlił się św. Jan Paweł II. To dar ofiarowany o. dr. Tadeuszowi Rydzykowi CSsR, dyrektorowi Radia Maryja, przez ks. Mirosława Drozdka. Ks. prof. Paweł Bortkiewicz został poproszony o wyjaśnienia znaczenia wspomnianej ikony dla Kościoła.

– Z punktu widzenia materialnego spoglądamy na niewielką ikonę Matki Bożej Jasnogórskiej. To niewielki obrazek, który stanowił ogromną siłę w życiu Jana Pawła II poprzez więź zawiązywaną każdego dnia na modlitwie w osobistej kaplicy. Wiemy, że ta modlitwa i ta kaplica były miejscem przeobrażeń świata i ludzkości. W geografii modlitwy, którą Ojciec Święty wędrował każdego dnia, dotykał najbardziej newralgicznych punktów i tematów współczesnego świata. Teraz ten obrazek – patrząc materialnie – zostaje przeniesiony do Torunia. Za sprawą charyzmatu o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR i jego współpracowników ikona przyobleka się w ogromne dzieło Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. (…) Wizerunek promienieje i staje się zaczynem nowej ewangelizacji dla wszystkich, którzy przychodzą do toruńskiego Sanktuarium tak, jak powinno przychodzić się do świątyni – z wiarą, nadzieją spotkania Boga i przemiany własnego życia – powiedział gość Radia Maryja.  

Cała rozmowa z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem TChr dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl