fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Czas wakacji sprzyja wędrówkom w głąb naszych dziejów i odkrywania Europy

Warto odbywać taką turystykę kulturową. Wszystko to po to, abyśmy naprawdę cenili, mimo wszystko, czas i miejsce, w którym Pan Bóg nas postawił. Byśmy dostrzegli piękno i dumę bycia Polakami, katolikami właśnie w naszej Europie – powiedział w piątkowym felietonie „Myśląc Ojczyzna” na antenie Telewizji Trwam ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Duchowny odniósł się do czasu przyjemnego i przez wielu wyczekiwanego – wakacji. Zaznaczył, że sprzyja on „naszym wędrówkom w głąb naszych dziejów i odkrywania Europy w różnych jej obszarach. Także w wymiarze naszych dziejów, bo przecież tutaj (w Polsce) jest serce Europy, tu jest jej centrum”.

– Warto odbywać taką turystykę kulturową. Jeżeli nie ma warunków, żeby wędrować fizycznie, to zachęcam do lektur, rozmów, opowiadań, dzielenia się wrażeniami z tymi, którzy takie wędrówki przeżyli. Wszystko to po to, abyśmy naprawdę cenili, mimo wszystko, czas i miejsce, w którym Pan Bóg nas postawił. Byśmy dostrzegli piękno i dumę bycia Polakami, katolikami właśnie w naszej Europie – akcentował.

Przy tej okazji przypomniał, że Europa to kontynent szczególny. To wciąż zaskakujące piękno. To kontynent wielkich dziejów. „Musimy pamiętać, że kluczem do odczytania Europy niezmiennie pozostaje jej kultura” – wskazał. Felietonista przywołał także małą część europejskiej historii.

– Spojrzenie na Europę to nie jest wędrowanie szlakiem granic geograficznych czy projektów politycznych. Wędrowanie po Europie to dzieje bardzo szczególnej kultury. Jej początki sięgają Homera, który żył na przełomie IX i XIII wieku p.n.e., ale tworzył zręby tej kultury europejskiej paradoksalnie poza jej dzisiejszymi granicami: na terenie wybrzeży Azji Mniejszej – mówił.

Nic dziwnego, że szukając źródła naszej europejskiej tożsamości odwołujemy się do Grecji, ale – jak powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz – Rzym stał się w pewnym momencie dopełnieniem i rozwinięciem wielu osiągnięć greckich w wymiarze zachodnim.

– Myślę, że bardzo ciekawy jest fakt, że zawiązana w starożytności tożsamość kulturowa Europejczyków budowała się i precyzowała w konfrontacji z tym, co było nieeuropejskie, co było radykalnie obce kulturowo. Pierwszym takim wydarzeniem konfrontacyjnym było zderzenie Grecji i Persji. Kultura grecka była zogniskowana wokół jednostki i jej podstawowych praw w ramach wspólnoty zorganizowanej w państwo. Właśnie ta struktura grecka i europejska – w swoich zalążkach – mocno akcentowała prawa boskie, które są ponad prawami państwowymi – zaznaczył.

– Ten sam model kultury greckiej powodował, że jednostka odczuwała odpowiedzialność za własne państwo, za postrzeganie i przestrzeganie jego praw, za posłuszeństwo wobec legalnej władzy. Kierowała się do własnej ojczyzny miłością – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl