fot. twitter.com/spychalski_b

B. Spychalski: W przypadku Kk kwestie proceduralne są wyjątkowo istotne

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzje o skierowaniu noweli Kodeksu karnego do TK, ponieważ kwestie proceduralne są tutaj „wyjątkowo istotne”; to materia, w której chodzi o kwestie związane z karaniem osób – wskazał rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Dodał, że prezydent zgadza się ze zmianami w Kk „co do zasady”.

W piątek KPRP poinformowała, że Andrzej Duda podjął decyzje o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego noweli Kodeksu karnego w trybie kontroli prewencyjnej. Jak podkreślono, tryb postępowania z ustawą wzbudza poważne zastrzeżenia co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego.

„Kwestie proceduralne i wątpliwości co do tego, czy ustawa została uchwalona we właściwym trybie zarówno w Sejmie – jak i były trzy poprawki, które zostały zgłoszone w Senacie, czy mogły tam być zgłoszone – przeważyły, że pan prezydent podjął taką, a nie inną decyzję” – powiedział w sobotę w radiowej Trójce Błażej Spychalski.

„Przy czym od razu chcę podkreślić, że pan prezydent z zaproponowanymi zmianami się zgadza, natomiast wątpliwości natury prawnej spowodowały, że prezydent podjął taką właśnie decyzję” – dodał rzecznik.

Jak wskazał, „jest i kilka zarzutów merytorycznych”. Mimo to – mówił – gdyby prezydent nie zgadzał się z kierunkiem i „polityczną materią” zaproponowanych przez parlament zmian, to ustawę by zawetował.

Jak podkreślił, Andrzej Duda „zgadza się ze zmianami co do zasady”, natomiast uważa, że kwestie proceduralne są w przypadku Kodeksu karnego „wyjątkowo istotne”, bo – jak zaznaczył Błażej Spychalski – „to wyjątkowa materia, w której chodzi o kwestie związane z karaniem osób”. Podkreślił, że gdyby okazało się, że ustawa została podpisana, a ktoś zwróci się do TK o sprawdzenie trybu jej przyjęcia przez Sejm, w wyniku czego zostałby on zakwestionowany, spowodowałoby to chaos prawny.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj