ZPP: Potrzeba dalszych zmian w walce z szarą strefą papierosów

Zaostrzenie sankcji za nielegalny obrót papierosami w kodeksie karno-skarbowym, zwiększenie dolegliwości kar i większe powiązanie ich z wysokością strat budżetowych – proponuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w kontekście walki z szarą strefą papierosów.

Propozycje te zawarte zostały w raporcie „Szara strefa wyrobów tytoniowych. Diagnoza, propozycje rozwiązań”, zaprezentowanym podczas środowej konferencji prasowej ZPP.

Inne pomysły Związku, to np. wprowadzenie taryfikatora mandatów, zakładającego automatyczne powiązanie kary z kwotą uszczupleń budżetowych. Dotyczyłoby to np. osób fizycznych.

„Należałoby rozważyć stworzenie osobnego aktu prawnego, opisującego i sankcjonującego różnego rodzaju czyny zabronione, związane z obrotem wyrobami akcyzowymi” – relacjonowała postulaty raportu Katarzyna Włodarczyk-Niemyjska z ZPP.

Jej zdaniem, gdyby udało się zlikwidować w Polsce szarą strefę w przemyśle tytoniowym, coroczne wpływy do budżetu państwa wzrosłyby o 2,7 mld zł.

Raport ZPP zwraca uwagę, że od 2015 roku udało się zmniejszyć szarą strefę na rynku tytoniowym o ok. 30 proc. W 2015 roku udział szarej strefy w konsumpcji papierosów wynosił bowiem 17 proc., a obecnie 12,1 proc. (według danych KPMG). Nadal jednak, jak wynika z raportu, szara strefa jest znacznie większa niż w UE, gdzie średnio wynosi ok. 8 proc. rynku.

Jak mówił prezes ZPP Cezary Kaźmierczak, pomogła rezygnacja z „bezmyślnego” podwyższania akcyzy, które de facto napędzało szarą strefę, a także wprowadzenie „pakietu tytoniowego”.

„Zmiany idą w dobrym kierunku, rekomendujemy, by iść troszeczkę dalej” – mówił Kaźmierczak.

„Nie ma dla mnie większej radości, niż jak czasem mogę rząd pochwalić” – dodał.

Obecny na konferencji wiceminister finansów Leszek Skiba przyznał, że to co jest w raporcie, odzwierciedla „pomysły, które warto podchwycić”. Przyznał, że w Polsce walka z szarą strefą w przemyśle tytoniowym jest trudniejsza niż w krajach Unii, bo graniczymy w krajami na wschodzie, w których papierosy są znacznie tańsze, a rynek mniej uregulowany. Import papierosów z tych krajów po prostu się opłaca – mówił.

Również obecny na konferencji dyrektor Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów Piotr Dziedzic powiedział, że celem jego służb jest doprowadzenie do sytuacji, by poziom szarej strefy był jednocyfrowy, tak jak w krajach UE.

Informował m.in. że planowane jest wprowadzenie przepisów zakładających obligatoryjne niszczenie maszyn używanych do nielegalnej produkcji, a także zakładających przepadek środków transportu, jeśli papierosy będą transportowane w niewłaściwym miejscu.

W raporcie ZPP zwrócono zarazem uwagę, że pilna jest potrzeba stworzenia nowych metod walki z szarą strefą, w związku z wchodzącym w życie w 2020 roku zakazem wprowadzania do obrotu papierosów mentolowych, a także w związku z wynikającą z dyrektywy unijnej podwyżką akcyzy. Obie te zmiany, zwraca uwagę raport, mogą doprowadzić do zwiększenia szarej strefy w Polsce.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl