fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Ks. prof. J. Machniak: Jan Paweł II – Papież, który cierpieniem naznaczył swój pontyfikat

Jan Paweł II przetarł szlaki dla swoich następców – dla Benedykta XVI i Franciszka. Papież Polak odwiedzał chorych, nędzarzy, biednych, ubogich. Jan Paweł II sam też chorował. To był Papież, który cierpieniem naznaczył swój pontyfikat. Jak mówią, napisał on „Ewangelię Cierpienia” – zaznaczył w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja ks. prof. Jan Machniak.

27 kwietnia obchodzimy 5. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II. Kanonizacja odbyła się w Niedzielę Miłosierdzia – przypomniał ks. prof. Jan Machniak.

Były dwie kanonizacje. Niezwykła rzecz. Papież Franciszek zdecydował, że będzie kanonizowanych dwóch papieży – papież Jan XXIII i Jan Paweł II – wskazał duchowny.

 Rozmówca Radia Maryja odniósł się do pontyfikatu Papieża Polaka.

Było to długi pontyfikat, trwający prawie 27 lat. Był on niezwykły przede wszystkim dlatego, że ten Papież stał się Papieżem-pielgrzymem, pielgrzymem wszechczasów, bo przemierzał kulę ziemską wzdłuż i wszerz. Odwiedził wszystkie kontynenty, wiele krajów świata, Papież, który głosił Jezusa Chrystusa człowiekowi XX i XXI wieku. Jako młody człowiek Jan Paweł II doświadczył okrucieństwa wojny, jako starszy walczył o pokój na całym świecie. Udawał się do różnych krajów, aby gasić konflikty, aby uspokajać różne napięcia. Dlatego jest nazywany Papieżem pokoju. Jest też nazywany Papieżem miłosierdzia, ponieważ to on beatyfikował i kanonizował siostrę Faustynę, on sprawił, że kult Bożego Miłosierdzia, który miał polski charakter, stał się kultem ogólnoświatowym. Pod koniec swojego pontyfikatu, w 2002 roku, powierzył w Krakowie cały świat Bożemu Miłosierdziu. To był niezwykły gest, jakby podpowiadając nam wszystkim, co mamy robić w tej przyszłości, w której jego już zabraknie – wskazał biblista.

Jan Paweł II przetarł szlaki dla swoich następców – dla Benedykta XVI i Franciszka – dodał.

Papież odwiedzał chorych, nędzarzy, biednych, ubogich. Jan Paweł II sam też chorował. To był Papież, który cierpieniem naznaczył swój pontyfikat. Jak mówią, napisał on „Ewangelię Cierpienia” – zaznaczył ks. prof. Jan Machniak.

My dziś ciągle żyjemy w cieniu pontyfikatu, ciągle korzystamy z doświadczenia Jana Pawła II.

Nawet w trudnych sytuacjach, w jakich znajduje się nasza ojczyzna, patrząc na Jana Pawła II wiemy, że zawsze jest nadzieja. To jego wezwanie z początku pontyfikatu: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, „Nie lękajcie się” –pozostaje ciągle aktualne – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl