fot. PAP/Wojciech Kryński

[TYLKO U NAS] Ks. prof. J. Machniak: Biały Marsz w Krakowie zrodził się z doświadczenia zamachu na Jana Pawła II. Odwołując się do tego doświadczenia, chcemy zaprotestować przeciwko atakowi na Papieża Polaka

Z tego doświadczenia zamachu na Ojca Świętego spontanicznie w Krakowie zrodził się Biały Marsz. My dzisiaj nazywamy go Białym Marszem Papieskim, ale on wtedy nazywał się Białym Marszem. Był to marsz protestu przeciwko przemocy, przeciwko sile. (…) Odwołując się do tego doświadczenia, chcemy zaprotestować przeciwko temu bezpardonowemu atakowi na Ojca Świętego Jana Pawła II – mówił w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja, ks. prof. Jan Machniak, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Krakowie, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

W reakcji na kolejne ataki środowisk lewicowo-liberalnych na św. Jana Pawła II w niedzielę, 2 kwietnia, w wielu miejscach Polski przejdą marsze papieskie. W Warszawie odbędzie się Narodowy Marsz Papieski.

Natomiast w Krakowie przejdzie Biały Marsz Papieski. Idea Białego Marszu w tym mieście związana jest z zamachem na papieża Jana Pawła II z 13 maja 1981 roku.

– Z tego doświadczenia zamachu na Ojca Świętego spontanicznie w Krakowie zrodził się Biały Marsz. My dzisiaj nazywamy go Białym Marszem Papieskim, ale on wtedy nazywał się Białym Marszem. Był to marsz protestu przeciwko przemocy, przeciwko sile. Zamach był w środę, bo to była audiencja środowa, marsz był w najbliższą niedzielę po tym 13 maja. Na Błoniach krakowskich była Msza św., którą odprawiał wtedy ks. kard. Franciszek Macharski, już dzisiaj nieżyjący. Ten marsz wyruszył Aleją 3 Maja, potem Aleją Mickiewicza i w końcu ul. Karmelicką, ul. Szewską do krakowskiego Rynku. Ludzie byli ubrani na biało, w większości to byli studenci Krakowa, młodzież, ale właściwie wszyscy chcieli zamanifestować solidarność z Ojcem Świętym i zaprotestować przeciwko przemocy – tłumaczył ks. prof. Jan Machniak.

Po pond 40 latach od tamtych wydarzeń wierni ponownie zjednoczą się w Krakowie w Białym Marszu, aby tym razem zaprotestować przeciwko próbom szkalowana Papieża Polaka.    

– Odwołując się do tego doświadczenia, chcemy zaprotestować przeciwko temu bezpardonowemu atakowi na Ojca Świętego Jana Pawła II. Dzisiaj Jan Paweł II to święty Kościoła, ten, który przeprowadził Kościół, świat, Polskę przez to „Morze Czerwone”. Porównywano go Mojżeszem, który wyprowadził Żydów z niewoli egipskiej do Ziemi Obiecanej i przeszedł przez Morze Czerwone. Kiedyś mówiono, gdy Papież przyjeżdżał do Polski po raz pierwszy po 1989 roku – to był rok 1991 – że to jest ten Mojżesz, który przeprowadził nas przez „Morze Czerwone” komunizmu. Paradoksalnie ten, który wykazał się taką niezwykłą odwagą, a jednocześnie taką wielką intuicją, Mąż Boży, jest po dziś dzień w taki sposób atakowany – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

Ataki na Jana Pawła II to element walki o młode pokolenie Polaków, które nie miało okazji – z racji swojego wieku – doświadczyć pontyfikatu polskiego Papieża – ocenił proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Krakowie.

– Ci, którzy pamiętają czasy Jana Pawła II, tak łatwo nie uwierzą tym wszystkim pomówieniom. (…) To jest walka o młode pokolenie, które już urodziło się po odejściu Jana Pawła II do Domu Ojca, które nie pamięta pontyfikatu Jana Pawła II. To pokolenie, które wzięło udział w czarnych marszach. Widać, jak łatwo można było zmanipulować tych ludzi. Te czarne marsze ucichły, natomiast ludzie się budzą i mówią „dość”, że dalej w tym kierunku iść nie można. To jest apel do nas wszystkich, abyśmy nie zaszyli się w zaciszu swojego domu, tylko żebyśmy wyszli na ulicę, żebyśmy w tę  niedzielę pokazali się na ulicach naszych miast – zaznaczył kapłan.

W Krakowie, po zakończeniu Białego Marszu Papieskiego, zaplanowano również inne formy upamiętnienia Jana Pawła II.

– W Krakowie ten marsz wyruszy o godz. 13.30 i pójdzie tą tradycyjną trasą sprzed ponad 40 lat: Karmelicką do Rynku, ale wieczorem, po godz. 19.00, będzie złożenie kwiatów przy pierwszym pomniku papieskim, który stoi na dziedzińcu Domu Biskupów Krakowskich. Potem będzie czuwanie modlitewne do godziny odejścia do Domu Ojca Świętego Jana Pawła II – poinformował wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Całą rozmowę z ks. prof. Janem Machniakiem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl