fot. Monika Bilska

Konkurs małych form filmowych w toruńskiej uczelni

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu ruszył konkurs małych form filmowych. Jego celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat funkcjonowania obozu dla dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi w latach 1942-1945.

Konkurs realizowany jest w ramach współpracy toruńskiej uczelni z Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi. [czytaj więcej]

Jest skierowany do wszystkich studentów AKSiM, a szczególnie do osób na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Prace mają opowiadać o tragicznych losach dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym w Łodzi.

Reżyser oraz wykładowca toruńskiej uczelni Piotr Zarębski wskazuje, że ten konkurs przyczyni się do zwiększenia wiedzy historycznej młodych ludzi.

– Przybliży historię o obozie dla polskich dzieci na ul. Przemysłowej w Łodzi, bo ta historia jest bardzo mało znana, szczególnie wśród młodzieży. To również szansa na wykazanie swoich umiejętności. Celem jest, żeby poprzez prace studentów trafić do młodzieży. Filmy będą zawierały cały aspekt dramatu polskich dzieci, które przeszły przez obóz – podkreślił Piotr Zarębski.

Obóz koncentracyjny w Łodzi był przeznaczony dla dzieci w wieku od 6 do 16 lat, ale w praktyce więźniami były także młodsze, nawet kilkumiesięczne dzieci. Łącznie przeszło przez niego ponad trzy tys. dzieci, a kilkaset zmarło.

RIRM

drukuj