fot. https://twitter.com/TauronPE

Ugoda między Tauronem i Rafako

Tauron i Rafako podpisały ugodę w sprawie bloku energetycznego w Jaworznie. Mediacje odbywały się przed sądem polubownym przy Prokuratorii Generalnej. Trwały od września ubiegłego roku.

Rafako było wykonawcą nowego bloku energetycznego w Jaworznie. Inwestycja była liczona w miliardach złotych. Po tym, jak wystąpiły problemy w działaniu bloku, pojawiły się wzajemne oskarżenia.

Tauron podtrzymywał, że powodem awarii były liczne wady i usterki. Rafako zarzuciło w odpowiedzi, że były one efektem nieodpowiedniej jakości węgla, po jaki sięgnął zamawiający. W myśl ugody, jaka została zawarta, Tauron otrzyma 240 mln zł, co ma być konsekwencją nienależytego wykonania kontraktu. Rafako ma otrzymać ponad 65 mln zł, m.in. za wzięcie na siebie odpowiedzialności za ewentualne roszczenia podwykonawców, a także poza kontraktową pulę części dodatkowych. To m.in. zakup placu przy biurze budowy oraz dokumentacja warsztatowa i obliczeniowa.

Tauron przestanie być związany ograniczeniami w zakresie modernizacji, remontów, optymalizacji czy naprawy bloku, jakie przewidywał kontrakt. Blok energetyczny w Jaworznie działa. Choć jego praca była czasowo przerywana. Od września ub. roku stabilnie produkuje energię. Był dyspozycyjny m.in. w trudnym dla Krajowego Systemu Energetycznego grudniu. Wygenerował wtedy ponad 455 tys. MWh.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl