fot. pl.freepik.com

[TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: W naszym narodzie mocno zakorzenione są pijackie obyczaje i pijacka mentalność. Przerażenie budzi brak odpowiedzialności mediów, różnych instytucji za wychowanie najmłodszych w trzeźwości

Apostoł powołany jest do tego, aby zawsze praktykować trzeźwość poprzez umiarkowanie czy okresową lub stałą abstynencję. Faktem jest, że w naszym narodzie mocno zakorzenione są pijackie obyczaje i pijacka mentalność. Pijaństwo propagowane jest na różny sposób w literaturze, audycjach, filmach czy poprzez wszechobecną reklamę (…). Przerażenie budzi brak odpowiedzialności mediów, różnych instytucji za wychowanie najmłodszych w trzeźwości (…). Jako chrześcijanie jesteśmy powołani do apostolstwa także w obszarze tworzenia kultury trzeźwości, która sprawia, że jej odbiorca się doskonali i rozwija wszelkie uzdolnienia swojego ducha i ciała – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski odwołał się do Dekretu o apostolstwie świeckich „Apostolicam actuositatem”.

– Soborowy dekret o apostolstwie świeckich wyjaśnia, że apostolstwo świeckich polega na takiej działalności członków Kościoła świętego, które rzeczywiście kieruje świat do Chrystusa. Chodzi o to, aby wszyscy ludzie stali się uczestnikami zbawczego odkupienia. Mówiąc zatem o apostolstwie trzeźwości, mamy na myśli propagowanie owej ważnej wartości po to, by ludzie zbliżali się do swego jedynego Pana i Zbawiciela – Jezusa Chrystusa. Wiemy bowiem, że nietrzeźwość oddala ludzi od Niego i zgodnie ze Słowem Bożym grozi potępieniem. Apostolstwo zakłada aktywność wiernych w głoszeniu Ewangelii i dawaniu dobrego świadectwa chrześcijańskiego życia. W odniesieniu do trzeźwości oznacza to, że apostoł jest powołany do odważnego głoszenia słowem, jak ważna jest trzeźwość w życiu człowieka – rozpoczął felietonista.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych podkreślił, że apostoł trzeźwości musi własnym przykładem pokazywać wartość życia w trzeźwości.

– Powołany jest również do tego, aby zawsze praktykować trzeźwość poprzez umiarkowanie czy okresową lub stałą abstynencję. Faktem jest, że w naszym narodzie mocno zakorzenione są pijackie obyczaje i pijacka mentalność. Pijaństwo propagowane jest na różny sposób w literaturze, audycjach, filmach czy poprzez wszechobecną reklamę (…). Przerażenie budzi brak odpowiedzialności mediów, różnych instytucji za wychowanie najmłodszych w trzeźwości – wskazał ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Gość TV Trwam odniósł się do oburzającej audycji Polskiego Radia Dzieciom „Niebieska szkatułka”, podczas której wyemitowano pijacką parodię pieśni „Kiedy ranne wstają zorze”.

– Wprawdzie poinformowano o natychmiastowym wyciągnięciu konsekwencji służbowych, ale pozostaje pytanie, jak coś takiego w ogóle można było zrobić? Jako chrześcijanie jesteśmy powołani do apostolstwa także w obszarze tworzenia kultury trzeźwości, która sprawia, że jej odbiorca się doskonali i rozwija wszelkie uzdolnienia swojego ducha i ciała – zaakcentował.

Felietonista zwrócił uwagę, że chrześcijanie muszą tworzyć kulturę w duchu chrześcijańskim.

– Chrześcijanin nie powinien być wyobcowany z kultury, ale zgodnie z naukami Chrystusa ma być apostołem religijno-moralnym. Szerzenie kultury religijno-moralnej w duchu chrześcijańskim jest apostolstwem. Jak mamy pełnić apostolat tworzenia kultury trzeźwości w swoim środowisku? Przede wszystkim ukazywaniem piękna trzeźwego życia, które do swojej pełni nie potrzebuje alkoholu ani innych środków psychoaktywnych. Można się radośnie bawić i biesiadować bez alkoholu oraz piosenek biesiadnych wychwalających picie. Można i trzeba pięknie przeżywać uroczystości rodzinne, kościelne i inne, zachowując abstynencję – podsumował ks. bp Tadeusz Bronakowski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl