fot. PAP/Tytus Żmijewski

Ks. bp Tadeusz Bronakowski w TV Trwam: Jasna Góra jest szczególnym miejscem walki o wolność Polaków

Jasna Góra to szczególne miejsce w przestrzeni duchowej troski o trzeźwość naszej ojczyzny. Do tej duchowej stolicy co roku pielgrzymują apostołowie trzeźwości, aby modlić się o odnowę moralną narodu, trzeźwość w naszych rodzinach. Tutaj przybywają także ci, którzy pracują nad odzyskaniem swojej trzeźwości. Przychodzą po przebaczenie, siły i pomoc z nieba. A Maryja wszystkich słucha, wszystkich tuli do swego matczynego serca i oręduje. Z tego świętego miejsca nie raz rozlegały się słowa pasterskiej troski o wolność wewnętrzną Polaków – mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski w felietonie „Myśląc ojczyzna” na antenie TV Trwam. 

Duszpasterz zwrócił uwagę, że „Jasna Góra jest szczególnym miejscem walki o wolność Polaków”.

– Jest to szczególne miejsce także w przestrzeni duchowej troski o trzeźwość naszej ojczyzny. Do tej duchowej stolicy co roku pielgrzymują apostołowie trzeźwości, aby modlić się o odnowę moralną narodu, trzeźwość w naszych rodzinach. Tutaj przybywają także ci, którzy pracują nad odzyskaniem swojej trzeźwości. Przychodzą po przebaczenie, siły i pomoc z nieba. A Maryja wszystkich słucha, wszystkich tuli do swego matczynego serca i oręduje. Z tego świętego miejsca nie raz rozlegały się słowa pasterskiej troski o wolność wewnętrzną Polaków. Do tych słów często wracamy, bo są dla nas mobilizacją do jeszcze gorliwszej służby w tym niełatwym dziele – podkreślił ksiądz biskup.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski przypomniał słowa ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który mówił o nawróceniu narodu, aby dokonać nowej obrony Jasnej Góry.

– „Spowiedź narodu przed Jasnogórskim Tronem Łaski jest początkiem królowania Maryi w duszy narodu”. I tutaj Prymasowi nie chodziło tylko o to, aby wyspowiadać przybywających na Jasną Górę pielgrzymów. Należy wyspowiadać naród, by dokonać w nim nowej obrony Jasnej Góry. Trzeba mu odważnie powiedzieć, co nie da się pogodzić z Królestwem Maryi w duszy narodu – zwrócił uwagę.

Felietonista za ks. kard. Stefanem Wyszyńskim ocenił, że „grzechy” narodu odnoszą się do ran i nałogów utrwalonych w naszej ojczyźnie również współcześnie.

– Musimy zobaczyć wielkie rany i nałogi, które wrosły w obyczaj narodu i zniekształciły jego psychikę duchowość i charakter. Kochani, słowa kardynała Wyszyńskiego są jak najbardziej aktualne również dziś. 26 sierpnia 1956 roku Episkopat Polski wraz z narodem ślubował: „Zwycięska Pani Jasnogórska, przyrzekamy stoczyć pod Twoim sztandarem najświętszy i najcięższy bój z naszymi wadami narodowymi. Przyrzekamy wypowiedzieć walkę lenistwu i lekkomyślności, marnotrawstwu, pijaństwu i rozwiązłości”. Te słowa nas Polaków w 2020 roku obowiązują – zaakcentował duchowny.

3 lata temu odbył się Narodowy Kongres Trzeźwości. Ksiądz biskup podkreślił jego szczególne znaczenie.

– Po tym wspaniałym wydarzeniu powstał Narodowy Program Trzeźwości, który duchowo nawiązuje do Jasnogórskich Ślubów Narodu. Oby jak najwięcej odpowiedzialnych i miłujących ojczyznę Polaków zaangażowało się w jego realizację. Musimy zwalczać rozdwojenie, zdobyć pion moralny, zwyciężać siebie, zdobyć męstwo wiary i życia chrześcijańskiego – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl