fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Ks. bp A. Długosz: Jeśli dobrze uformujemy dziecko do 7 roku życia w zakresie wiary, to nawet gdyby w okresie dojrzewania miało różne wątpliwości – wcześniej czy później wróci do Pana Boga

Nikt z nas nie zastąpi dziecku świadectwa rodziców. Jeśli chcecie, aby dzieci się modliły, niech widzą was rozmawiających z Panem Bogiem. Jak dobrze uformujemy dziecko do 7 roku życia w zakresie wiary, to jeśli w okresie dojrzewania będzie miało różne wątpliwości – wcześniej lub później wróci ono do Boga – powiedział ks. bp Antoni Długosz, biskup senior archidiecezji częstochowskiej, podczas audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Święta Bożego Narodzenia są jednymi z najbardziej rodzinnych świąt. Bardzo ważne jest to, aby przygotować się do nich w jak najlepszy sposób, wskazując na istotę obchodzonych wydarzeń. Jest to szczególnie ważne w procesie formacji duchowej najmłodszych członków naszych rodzin.

– W Wigilię uczyńmy stół domowy ołtarzem Domowego Kościoła. Warto przypomnieć rodzicom, że gdy prosili Jezusa, by zamieszkał w ich rodzinie w sakramencie małżeństwa, zobowiązywali się nie tylko przyjąć, ale po katolicku wychować potomstwo. Dlatego rodzice mają być świadkami wiary w życiu swoich dzieci, katechetami i pedagogami. Dzieci doświadczając miłości swoich rodziców, mają nabrać przekonania, że Bóg jest Miłością – powiedział ksiądz biskup.

Duchowny przypomniał, że wspólną wieczerzę w wieczór wigilijny należy rozpocząć od modlitwy i przeczytania fragmentu Pisma Świętego. Ksiądz biskup senior archidiecezji częstochowskiej zachęcił także, by w tym szczególnym czasie, jakim są święta Bożego Narodzenia, okazać miłość swoim dzieciom.

– Pamiętajcie o jednym, że jeżeli nie przeżyjemy tych świąt w sposób religijny tak, jak przekazuje nam nauka Kościoła katolickiego, to niestety nie będzie wiele radości, choćby była choinka i prezenty gwiazdkowe. Na pierwszym miejscu ważny jest Jezus. Rodzice niech przypomną dzieciom o tym, co Jezus robi dla nas – poinformował.

Wigilia oraz święta Bożego Narodzenia są odpowiednim czasem to tego, by podjąć rodzinną katechezę i przypomnieć dzieciom fundamentalne prawdy naszej wiary.

– Mamy przesłanie Ewangelii o narodzinach Pana Jezusa. Chodzi o to, by powiedzieć dzieciom, że przeżywamy różne wydarzenia związane z naszym rodzinnym życiem tj. urodziny, imieniny, ale najważniejszą osobą, którą rodzice zaprosili w sakramencie małżeństwa – jest Pan Jezus – wyjaśnił ks. bp Antoni Długosz.

Święta mogą stać się także okazją do uświadomienia rodzicom, jak ważny jest proces formacyjny dziecka w wymiarze religijnym. To także sposobność do przypomnienia o ważnych wydarzeniach, które są istotą tego procesu do 7 roku życia.

– Do 7 roku życia dziecko formuje podstawy wiary, bo ono w tym okresie nie ma żadnych wątpliwości w wierze. Największym autorytetem dla dziecka w tym czasie jest ojciec i matka. Nikt z nas nie zastąpi dziecku świadectwa rodziców. Dlatego, jeśli chcecie, aby dzieci się modliły, niech widzą was rozmawiających z Panem Bogiem. Nauczcie dzieci modlitwy spontanicznej, by to, co wyrażają rodzicom, mogły mówić także Bogu. Niech wiedzą, że modlitwa jest rozmową z Bogiem – powiedział duchowny.

Ksiądz biskup apelował do rodziców o poświęcanie czasu swoim dzieciom i okazywanie im miłości.

– Niech dzieci patrząc na was, uświadamiają sobie tę prawdę, że Jezus jest obecny w rodzinie – podkreślił biskup senior archidiecezji częstochowskiej.

Duchowny dodał, że nie należy tylko czegoś nakazywać, ważne jest to, aby dzieci widziały właściwą postawę swoich rodziców.

– Jak dobrze uformujemy dziecko do 7 roku życia w zakresie wiary, to jeśli w okresie dojrzewania będzie miało różne wątpliwości, to wcześniej lub później wróci ono do Pana Boga – zaznaczył duchowny.

Rozmowa z księdzem biskupem Antonim Długoszem dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj