fot. Monika Tomaszek

Dzieci w Kościele. Ks. bp A. Długosz: Dziecko formuje postawę swojej wiary do 7. roku życia. Ten wiek jest szalenie ważny

Ważną rolę w życiu każdej rodziny odgrywa dziecko, bo ono jest przyszłością Kościoła i narodu polskiego. Rodzice, pamiętajcie, że w sakramencie małżeństwa zaprosiliście Jezusa do swojej rodziny, by rodzina stawała się domowym Kościołem, i by w tym domowym Kościele – domowym sanktuarium – stawać się kapłanami, pierwszymi zwiastunami wiary, pedagogami i katechetami w życiu dziecka – wskazywał ks. bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej, podczas czwartkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

1 czerwca obchodzony jest Dzień Dziecka. To okazja do refleksji nad tym, jakie miejsce zajmują w Kościele najmłodsi.

– Troski o dziecko uczy nas Pan Jezus. Jesteśmy jedyną religią, która – dzięki Chrystusowi – eksponuje misję dziecka w historii zbawienia. „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie” – zatroskanie Pana Jezusa o najmłodszych powinno być charyzmatem całej wspólnoty Kościoła, przede wszystkim rodziców. Małżonkowie podczas przysięgi zobowiązali się nie tylko dać życie dziecku – razem z Panem Bogiem – ale także wychować po chrześcijańsku –  mówił ks. bp Antoni Długosz.

Według psychologów formacja religijna dziecka związana jest z pierwszymi siedmioma latami jego życia.

– Do 7. roku życia dziecko formuje postawę swojej wiary. Wówczas nie ma żadnych wątpliwości w wierze, a rodzice, nauczyciele i wychowawcy są dla niego autorytetem. Ten wiek jest szalenie ważny – akcentował biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej.

Dziecko jest wielkim skarbem i darem Pana Boga dla rodziny, ale i zobowiązaniem. Ksiądz biskup powiedział, że często sprawy formacji religijnej przekazuje się katechetom, a tymczasem – jak wyjaśnił – „Kościół jest tylko wspólnotą pomagającą w wypełnianiu wielkich zadań rodziców”.

– Trudno nam jest objąć katechezą dorosłych ludzi, szczególnie rodziców. Jest takie powiedzenie, że „Pan Jezus katechizuje dorosłych, a błogosławi dzieciom”. My z kolei katechizujemy dzieci, a błogosławimy rodzicom. Ważne jest, by formować religijnie nawet niewielką grupę rodziców (…). Rodzice, pamiętajcie, że w sakramencie małżeństwa zaprosiliście Jezusa do swojej rodziny, by rodzina stawała się domowym Kościołem, i by w tym domowym Kościele – domowym sanktuarium – stawać się kapłanami, pierwszymi zwiastunami wiary, pedagogami i katechetami w życiu dziecka (…). Musimy też przypominać, że ważną rolę w życiu każdej rodziny odgrywa dziecko, bo ono jest przyszłością Kościoła i narodu polskiego – wskazał duchowny.

Gość Radia Maryja zaznaczył, że zależy mu na tym, by duszpasterze zwrócili uwagę na odpowiednią formację liturgiczną dzieci.

– I postarali się, by dokonać realizacji Dyrektorium o Mszach św. z udziałem dzieci wydanej przez papieża Pawła VI w 1973 roku. Centrum życia religijnego jest Eucharystia. Nawet dla ludzi dorosłych struktura Mszy św. jest dosyć trudna, a co dopiero dla dziecka. Dlatego Ojciec Święty Paweł VI pozwolił, abyśmy dokonali szczególnej adaptacji Liturgii Słowa. Jest wiele pozytywnych czynników, dzięki którym dziecko w sposób aktywny angażuje się w Eucharystię – mówił. 

Ks. bp Antoni Długosz przypomniał również, że Jan Paweł II jako jedyny Papież w historii skierował do dzieci list. [czytaj] 

– W liście ukazuje ich wielką rolę z rodzinie, a także  w Kościele. Przypomina przesłanie związane z misją św. Jana Bosco i wielkiego pedagoga Janusza Korczaka, którzy ukazywali, że dziecko nie jest tylko podmiotem do formacji, ale może być też nauczycielem dorosłego człowieka – przez otwartość i całkowite zawierzenie Panu Bogu – podsumował biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej.

Jednym z formacyjnych działań religijnych skierowanych do najmłodszych jest wspólna modlitwa w ramach Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci. 18 czerwca odbędzie się ogólnopolskie spotkanie wspólnoty na Jasnej Górze. Hasłem spotkania będą słowa Papieża Polaka: „Różaniec jest moją ulubioną modlitwą”. Jak co roku Mszy św. przewodniczył będzie wielki przyjaciel dzieci – ks. bp Antoni Długosz.

Cała rozmowa z ks. bp. Antonim Długoszem dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl