fot. jasnagora.com

[TYLKO U NAS] Ks. abp W. Depo: Naród rodzi się pod sercem matki, dlatego od samego początku trzeba je bronić. Nie tylko w ustawach, ale i w sumieniach ludzi

Czas Wielkiego Postu jest szczególnym zaproszeniem do odkrywania bliskości Boga, który jest Źródłem Życia. Naród rodzi się pod sercem matki, dlatego od samego początku trzeba je bronić. Nie tylko w ustawach, ale i w sumieniach ludzi – wskazał ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w homilii wygłoszonej podczas XIV pielgrzymki WSKSiM na Jasną Górę.

Piąty tydzień jesteśmy na drogach Wielkiego Postu, szczególnego czasu łaski w Kościele. Tego czasu nie wolno nam zmarnować. Ostrzega nas więc św. Paweł, abyśmy na próżno nie przyjmowali łaski, bo z niej trzeba będzie zdać sprawę przed Bogiem i przed ludźmi – zaczął ks. abp Wacław Depo.

– Trzeba rozpoznawać prawdę, która jest dostępna człowiekowi poprzez wysiłek ludzkiego rozumu i serca, czyli sumienia. Skoro jest to czas łaski i działania Boga, to spróbujmy sobie uświadomić, jakie łaski teraz i tutaj mogą być i powinny być naszym udziałem. Ten czas jest szczególnym zaproszeniem do odkrywania bliskości Boga, który jest Źródłem Życia. Dlatego ks. kard. Stefan Wyszyński miał prawo mówić w swoim przemówieniu, że naród rodzi się pod sercem matki, od samego początku trzeba je bronić. Nie tylko w ustawach, ale i w sumieniach ludzi, w sumieniach ojców i matek – zaznaczył duchowny.

Ksiądz arcybiskup powiedział, że „przed pięcioma tygodniami Kościół posługując się prostym znakiem poświęconego popiołu mówił prawdę o nas, a jednocześnie wyznaczał nam zadanie”.

– Prochem jesteście, dlatego nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Z jednej strony było to przypomnienie człowiekowi o wartości jego życia, o jego niezbywalnej godności wobec Boga i drugiego człowieka. Godność pozwala człowiekowi mówić do Boga „Ojcze”, niezależnie od miejsca, z którego zanosi swoją modlitwę. Jest to też przypomnienie, aby pamiętać, że bez Boga, poza Bogiem, jesteśmy tylko prochem. Bez Boga tracimy wszystko, co składa się na nasze życie, na naszą teraźniejszość i przyszłość – zwrócił uwagę metropolita częstochowski.

– Jezus na ołtarzach świata uobecnia się w mocy Ducha Świętego tajemnica jego śmierci i zmartwychwstania. To jest nadzieja dla nas. To jest siła obrony wobec każdego, kto wymaga od nas świadectwa wiary. Nasze wierne pielgrzymowanie do domu Matki jest przedłużeniem intensywnej jedności wiary z Chrystusem, Maryją i pomiędzy nami. Dlatego przychodzimy, żeby czerpać ze źródeł maryjnego zawierzenia Bogu we wszystkim – dodał duchowny.

Przytoczył przy tym słowa papieża Franciszka, które wypowiedział jeszcze za czasów bycia kardynałem: „Kiedy Kościół był i jest znieważany i ośmieszany, nie ma prawdziwej wolności na świecie”.

– „Dziś Kościół jest wystawiany na próbę wiary i prześladowany przez oszczerstwa, które stały się silniejsze i są uwiarygadniane do momentu, kiedy wydają się być uzasadnione. Kiedy wykaże się im zakłamanie i dyskryminację, wówczas milkną bez przyznania się do winy”. Czy coś się zmieniło? (…) Trzeba nam trwać w pewności, że Duch Święty da Kościołowi odwagę, aby nie tylko wytrwać, ale przede wszystkim szukać nowych metod i dróg nowej ewangelizacji. Nie ulegajmy zniechęceniu i bezczynności – wskazał ks. abp Wacław Depo.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl