fot. PAP/Tytus Żmijewski

[TYLKO U NAS] Ks. abp M. Mokrzycki o atmosferze panującej na Ukrainie: Trwamy na modlitwie i wierzymy, że Pan Bóg może odmienić sytuację. Jednocześnie jesteśmy jednak zaniepokojeni

Prosimy wszystkich ludzi dobrej woli o modlitwę, post, ofiarowanie trudów swojego życia. Jednocześnie jesteśmy bardzo wdzięczni, w sposób szczególny naszym rodakom z Polski oraz Kościołowi katolickiemu, którzy bardzo nas wspierają swoimi modlitwami (…). Chociaż trwamy na modlitwie i wierzymy, że Pan Bóg może odmienić sytuację, to jednocześnie jesteśmy zaniepokojeni, słuchając środków masowego przekazu – powiedział ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Sytuacja na Ukrainie jest cały czas bardzo napięta. Nasz wschodni sąsiad boryka się z różnymi prowokacjami i atakami hybrydowymi ze strony Federacji Rosyjskiej. Ks. abp Mieczysław Mokrzycki przypomniał, że Ukraina jest krajem, który wiele wycierpiał w swojej historii.

– Zarówno kraj, jak i Kościół przez wiele lat komunizmu były bardzo zniszczone. Jako Kościół katolicki staramy się odnawiać duchowo i materialnie oblicze ziemi, którą przez tyle lat niszczył komunizm (…). W dzisiejszej sytuacji przychodzą mi do głowy słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który powiedział, że musimy dbać o spokój, modlić się o niego, aby zapanował w sposób szczególny w Polsce. Przypomniał wówczas, iż zagrożenie jest nadal aktualne, że dzisiaj Gruzja, jutro Ukraina, a następnie może być zagrożona Polska. Te słowa spełniają się dzisiaj na naszych oczach – mówił metropolita lwowski.

Ukraina potrzebuje dzisiaj zarówno wsparcia politycznego, militarnego, jak i modlitewnego. Od 18 do 26 lutego będzie trwała różańcowa nowenna duchowa w intencji Ukrainy [czytaj więcej].

– Prosimy wszystkich ludzi dobrej woli o modlitwę, post, ofiarowanie trudów swojego życia. Jednocześnie jesteśmy bardzo wdzięczni, w sposób szczególny naszym rodakom z Polski oraz Kościołowi katolickiemu, którzy bardzo nas wspierają modlitwami. Bardzo dziękujemy Konferencji Episkopatu Polski za apele, ciągłą łączność z nami oraz zapewnienie o łączności duchowej (…). Chociaż trwamy na modlitwie i mamy nadzieję, że Pan Bóg może odmienić sytuację, to jednocześnie jesteśmy zaniepokojeni, słuchając środków masowego przekazu – podkreślił ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

– Myślę, że modlitwa będzie wysłuchana i przyczyni się do tego, abyśmy mogli nadal żyć w pokoju. I choć może w trudnej sytuacji, to jednak aby każdy miał dach nad głową i nikomu nie brakowało żywności – zaakcentował kapłan.

Ukraina jest państwem, które cały czas jest na etapie budowania swojej tożsamości narodowej. Dużą rolę w tej kwestii odgrywa Kościół katolicki.

– Rola Kościoła rzymskokatolickiego jest bardzo bogata. Jak wiemy, Europa jest zbudowana na korzeniach chrześcijańskich, bo chrześcijaństwo nie głosi jedynie Dobrej Nowiny mówiącej nam o wartościach w życiu człowieka (…), ale niesie ze sobą również działalność charytatywną w postaci caritas. Wiemy, że są zgromadzenia, które pomagały podnosić się duchowo i materialnie poprzez swoje charyzmaty, szkolnictwo, kulturę i służbę zdrowia. Nasze grupy charytatywne zajmują się ludźmi w każdym wieku. Ponadto istnieją duszpasterstwa dzieci, młodzieży czy nawet polityków. Jesteśmy obecni w wielu dziedzinach życia społecznego. Jeśli będziemy moralnie formować nowe społeczeństwo, to ono jednocześnie będzie przyczyniało się do tego, aby zmieniała się polityka, polepszała gospodarka. Choć jesteśmy małym zaczynem, to wiemy, że od ziarenka do ziarenka, kamyczek do kamyczka i cegiełka do cegiełki – budujemy wspólny dom – powiedział ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni za każdy gest modlitwy, zwłaszcza za modlitwę różańcową, do której w historii zbawienia zachęcała nas zawsze Matka Boska. W wielu sytuacjach zwycięstwo zostało odniesione właśnie poprzez różaniec – podsumował metropolita lwowski.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem ks. abp. Mieczysława Mokrzyckiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl