Ks. abp Mieczysław Mokrzycki wygłosił dla Polonii w Los Angeles trzydniowe rekolekcje

We czwartek 7 marca 2019 r. do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Los Angeles przybył ks. abp Mieczysław Mokrzycki, łaciński metropolita lwowski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Kościoła Katolickiego na Ukrainie. Arcypasterz ze Lwowa wygłosił dla wspólnoty polonijnej trzydniowe rekolekcje na rozpoczęcie Wielkiego Postu.

Rekolekcje dla Polonii rozpoczęły się dokładnie w 55. rocznicę ingresu ks. abpa Karola Wojtyły w katedrze wawelskiej.

Jak wskazał ks. Rafał Dyguła TChr, proboszcz polskiej parafii Matki Bożej Jasnogórskiej i kustosz Papieskiego Sanktuarium w Los Angeles, „przybycie osobistego sekretarza świętego Papieża-Polaka odczytuję jako niezwykle ważną, na pewno historyczną wizytę kolejnego polskiego arcypasterza wśród Polonii Kalifornijskiej, a zarazem wielką łaskę Boga i przejaw szczególnego orędownictwa za nami św. Jana Pawła II”.

– Przed laty, a dokładnie w dniach 28-30 sierpnia 1976 r., gościł wśród nas osobiście, wtedy jeszcze metropolita krakowski, ks. kard. Karol Wojtyła, który przybył do nas w drodze z Kongresu Eucharystycznego w Filadelfii, aby przewodniczyć celebracjom złotego jubileuszu naszej polskiej parafii. Ponownie zawitał do nas w 35. rocznicę tego wydarzenia. Tym razem jednak w znaku swoich świętych relikwii, które zostały uroczyście wprowadzone do naszego kościoła 26 sierpnia 2011 r., w zaledwie trzy miesiące od jego beatyfikacji – dodał duchowny.

Wtedy był to pierwszy i jedyny relikwiarz bł. Jana Pawła II.

– Co ciekawe, odebrałem go osobiście w ojczyźnie miesiąc wcześniej, 10 lipca, na Jasnej Górze podczas XIX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja właśnie z rąk ks. abpa Mokrzyckiego, który wówczas przewodniczył Mszy św. i głosił Słowo Boże. Tym bardziej zatem raduje fakt, że podczas naszych polonijnych rekolekcji byli z nami ojcowie redemptoryści, a zwłaszcza o. Zbigniew Pieńkos CSsR, dyrektor Centrali Radia Maryja w Chicago. To on przewodniczył prawie 8 lat temu uroczystości wprowadzenia wspomnianych papieskich relikwii do naszego kościoła – kontynuował ks. Rafał Dyguła TChr.

Sanktuarium św. Jana Pawła II w tej największej diecezji katolickiej w Stanach Zjednoczonych zostało erygowane we wspomnienie liturgiczne 22 października 2015 r. przez ks. abpa Jose H. Gomeza, metropolitę Los Angeles.

– Osobiście o to zabiegałem i prosiłem naszego arcypasterza, motywując to dostrzegalnym rozwojem kultu św. Jana Pawła II w naszej świątyni. I muszę z wielką radością podkreślić, że od tego momentu już nie tylko sami Polacy nawiedzają Sanktuarium i gromadzą się tutaj na modlitwie. Dla przykładu, trzy tygodnie temu odbyły się tu rekolekcje dla rodzin amerykańskich, którym przewodniczył ks. bp David O’Connell, nasz biskup pomocniczy – wskazał kustosz Papieskiego Sanktuarium w Los Angeles.

Na zakończenie rekolekcji w sali parafialnej odbył się uroczysty bankiet z programem artystycznym na cześć ks. abpa Mieczysława Mokrzyckiego. Wśród miejscowych duszpasterzy polonijnych byli także goście: o. Zbigniew Pieńkos CSsR, dyrektor Centrali Radia Maryja w Chicago; o. Jacek Cydzik CSsR, dyrektor Centrali Radia Maryja w Toronto; o. prof. Marek Kotyński CSsR z Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie oraz ks. Andrzej Legowicz, sekretarz ks. Arcybiskupa. Swoją obecność zaznaczył miejscowy Konsulat Generalny RP w osobie Anny Dębeckiej-Budzisiak.

Polonia Kalifornijska wyjątkowo przeżywała tegoroczne rekolekcje w Wielkim Poście. Ich bardzo ważnym akcentem była wspólnotowa modlitwa w intencji Ukrainy o dar pokoju oraz za nadchodzące wybory prezydenckie.

RIRM

drukuj