fot. freepik.com

Grypa daje się we znaki Wielkopolanom

W ostatnich tygodniach wielu Wielkopolan zachorowało na grypę. Z 40 tys. zanotowanych przypadków zachorowań na tę chorobę, u ponad 400 osób potwierdzono występowanie wirusa typu A. W tym roku tylko w jednym województwie w wyniku powikłań po grypie zmarło 6 osób. 

Przeziębienia i grypy nasilają się zimą. W tym roku grypa szczególnie dała się we znaki mieszkańcom Wielkopolski.

– Od stycznia do końca lutego zarejestrowaliśmy 43 tys. zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. U 427 osób potwierdzono laboratoryjnie wirus grypy. Najczęściej był to typ A – informowała Cyryla Staszewska z sanepidu w Poznaniu.

W woj. wielkopolskim z powodu powikłań po grypie zmarło 6 osób. Zdaniem farmaceuty Mariusza Politowicza, duża liczba zachorowań to efekt braku szczepień przeciwko tej chorobie. 

– Wirus grypy jest bardzo zmienny, a więc co roku musi być nowa szczepionka. To nie jest tak, że dzisiaj się zaszczepię i w przyszłym roku mam spokój. Niestety, nie – tłumaczył Mariusz Politowicz. 

Skład szczepionki na dany rok określa Światowa Organizacja Zdrowia. Leków, które pomogą zlikwidować grypę, w zasadzie nie ma, ale sposobów na uniknięcie zachorowań jest kilka. Podstawą jest częste mycie rąk, wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy, nie przegrzewanie się. Szczególnie ciężko grypę przechodzą osoby starsze i dzieci. Warto pamiętać o tym, że grypa i przeziębienie to nie to samo.

– Grypa jest ciężką infekcją wirusową, niosącą za sobą bardzo dużo powikłań, które się zdarzają, w tym zapalenie mózgu, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie płuc – mówił Dariusz Igliński, lekarz rodzinny z Gniezna.

Każdego roku na całym świecie na grypę choruje do półtora miliarda osób.

TV Trwam News/RIRM

drukuj