fot. twitter.com

Służba cywilna obchodzi 100-lecie istnienia

Służba cywilna w Polsce świętuje dziś 100-lecie swojego istnienia. Równe sto lat temu Sejm II Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę o państwowej służbie cywilnej.

Dokładnie 100 lat temu Sejm II RP uchwalił ustawę o państwowej służbie cywilnej. Jak podkreślił dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku, dr Marek Kietliński, ówcześni urzędnicy pochodzili z różnych zaborów i systemów.

– Rzeczpospolita, która się tworzyła, musiała trudności przezwyciężyć zarówno gospodarczo, jak i administracyjnie, dlatego że musiała scalić ziemie, które były przez ponad 123 lata pod zaborami, w jeden organizm państwowy – mówił dr Marek Kietliński.

Przyjęta wtedy ustawa regulowała działanie nowoczesnego aparatu administracyjnego. Określono w niej, kto może zostać pracownikiem służby cywilnej.

– Budowniczowie II RP wiedzieli, że niepodległość wywalczona na polu bitwy to zaledwie pierwszy krok na drodze do autentycznej suwerenności, bo suwerenność to nie tylko bezpieczne granice. Suwerenność to przede wszystkim zdolność do sprawowania dobrych i skutecznych rządów w ramach własnych granic – przypomniał premier Mateusz Morawiecki.

Siłą państwa są ludzie, a nie procedury – wskazał premier na filmie, jaki opublikował dziś w mediach społecznościowych. Gratulował pracownikom służby cywilnej. Tłumaczył, że dla Polski zaszczytem jest mieć tak wykwalifikowaną i oddaną kadrę.

– Mrówcza praca nie zawsze jest widoczna, ale to właśnie ona sprawia, że Polska z roku na rok jest krajem coraz bardziej nowoczesnym i przyjaznym obywatelom. To dzięki Państwu Rzeczpospolita jest naprawdę niepodległa – zaakcentował szef rządu.

Na 100-lecie służby cywilnej w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku zainaugurowano wystawę „Od Moraczewskiego do Morawieckiego. Premierzy Rzeczypospolitej Niepodległej 1918-2018”.

– Wystawa ukazuje historię polskich rządów, w szczególności przez osoby polskich premierów. Obejmuje okres Polski niepodległej, II RP, ale również okres, kiedy rząd polski funkcjonował na emigracji, a następnie okres powojenny i po 1989 roku – powiedział Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”, zaalarmował, że obecnie służba cywilna przeżywa kryzys, ponieważ brakuje chętnych na wolne stanowiska. Problemem są niskie zarobki. Marek Lewandowski wskazał, że pracownicy służby cywilnej chcą otrzymać podwyżki na poziomie, na którym dotyczy to służb mundurowych podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji.

– Bardzo często zarobki, które są oferowane dzisiaj, są znacząco niższe, niż otrzymują policjanci, SG, służba więzienna czy straż pożarna – podsumował Marek Lewandowski,

Rzecznik „Solidarności” mówił, że najniższe wynagrodzenie w Urzędach Skarbowych to 4,5 tys. zł brutto, a rola pracowników wzrosła zwłaszcza w obliczu wprowadzania Polskiego Ładu. Pojawił się postulat, by minimalne pensje poszły w górę i wynosiły 5 tysięcy złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl