[TYLKO U NAS] K. Grajcarek: Najistotniejsze jest to, co wychodzi z komina, a nie to, co wchodzi do pieca

Można mieć nawet najlepsze paliwo, ale co z tego, jeśli będzie się je paliło w najgorszym palenisku. Najistotniejsze jest to, co wychodzi z komina, a nie to, co wchodzi do pieca – powiedział w sobotnim programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Kazimierz Grajcarek, koordynator Międzyzwiązkowego Zespołu ds. Projektu PRE_COP24.

Rząd przeznacza gigantyczne środki na poprawę jakości powietrza. Na kilka najbliższych lat jest to ok. 8 mld zł. Przecież można by było dostosowywać paleniska i nawet najbiedniejszym je dać, żeby sobie je wymienili. Byłoby to o wiele bardziej skuteczne – zaznaczył Kazimierz Grajcarek.

Najistotniejsze jest to, co wychodzi z komina, a nie jest istotne to, co wchodzi do pieca. Jeśli jest dostosowane palenisko do paliwa, to wtedy – po pierwsze – paliwo jest bardziej efektywne i – po drugie – do każdego paliwa można dostosować palenisko – wskazał koordynator Międzyzwiązkowego Zespołu ds. Projektu PRE_COP24.

Można mieć nawet najlepsze paliwo, ale co z tego, jeśli będzie się je paliło w najgorszym palenisku. To jest bez sensu. Trzeba ten program podzielić na kilka etapów i rząd w tej kwestii się rzeczywiście przygotował – dodał.

Na poprawę sytuacji potrzeba czasu. Nie wymienimy od razu pieców w 4 milionach domostw w Polsce – zwrócił uwagę gość Radia Maryja.

Nie wymienimy 4 mln pieców w przeciągu jednego roku. Możemy jednak poprawić sprawność energetyczną i sprawność takiego spalania palenisk, aby je dostosować do odpowiedniego paliwa – powiedział Kazimierz Grajcarek.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Kazimierza Grajcarka można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj