[TYLKO U NAS] J. Dziedziczak: Jesteśmy największym krajem w Europie Środkowej i Wschodniej i ponosimy odpowiedzialność za ten region

Kiedy w 2004 r. wstępowało do Unii Europejskiej dziesięć krajów, w tym my, to te dziewięć pozostałych krajów razem wziętych było mniej liczebnych jak sama Polska. To pokazuje skalę Polski w regionie i odpowiedzialność Polski za region – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja poseł Jan Dziedziczak. Przewodniczący sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej odniósł się do trwającego w Poznaniu Szczytu Bałkanów Zachodnich.

W Poznaniu w ramach Szczytu Bałkanów Zachodnich goszczą liderzy państw biorących udział w Procesie Berlińskim. Wśród gości jest m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Kluczowym punktem dzisiejszego spotkania liderów jest sesja plenarna, podczas której szefowie państw lub rządów partnerów Procesu Berlińskiego będą rozmawiać m.in. o kwestii terminu otwarcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną.

Dzisiaj to Poznań jest centrum wydarzeń europejskich – powiedział Jan Dziedziczak.

– Szczyt Bałkański to element Procesu Berlińskiego. Jest to proces integracji państw bałkańskich, czyli państw byłej Jugosławii, którym nie udało się jeszcze wejść do Unii Europejskiej. Polsce bardzo zależy, żeby w tym procesie uczestniczyć i odgrywać w nim kluczową rolę. Pamiętajmy, że my jesteśmy największym krajem Europy Środkowej i Wschodniej. Kiedy w 2004 r. wstępowało do Unii Europejskiej dziesięć krajów, w tym my, to te dziewięć pozostałych krajów razem wziętych było mniej liczebnych jak sama Polska. To pokazuje skalę Polski w regionie i odpowiedzialność Polski za region. Dlatego Polska za rządów Prawa i Sprawiedliwości się włączyła w ten proces – zaznaczył przewodniczący sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej.

Polska jest obecnie areną dyskusji najważniejszych przywódców Unii Europejskiej z liderami sześciu krajów – Bośni i Hercegowiny, Albanii, Macedonii Północnej, Kosowa, Czarnogóry czy Serbii – dodał.

– Dyskutujemy, w jaki sposób te kraje powinny się integrować z Unią Europejską. Dla nas więcej krajów o podobnych doświadczeniach, jak Polska, o podobnym kodzie kulturowym – pamiętajmy, że większość z tych krajów, to kraje słowiańskie, postkomunistyczne – umożliwi zwiększanie realizmu w Unii Europejskiej, który jest nam bardzo potrzebny – zaznaczył poseł PiS.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem posła Jana Dziedziczaka można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj