fot. PAP/Andrzej Grygiel

„Myśląc: Polska 2019”: Trwa konwencja programowa PiS w Katowicach

„Myśląc: Polska 2019” – pod takim hasłem w Katowicach rozpoczęła się trzydniowa konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości. W takcie spotkania mają zostać wypracowane założenia do programu, z którym Zjednoczona Prawica pójdzie jesienią do wyborów parlamentarnych.

Dokładnie cztery lata temu w tym samym miejscu Zjednoczona Prawica zorganizowała konwencję programową, która zapewniła jej zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Teraz politycy ZP chcą powtórzyć ten sukces.

– Nie boimy się krytyki i otwartej debaty. Nie boimy się nowych wyzwań programowych, a otwarty dialog ze społeczeństwem i ekspertami, a także z naszymi adwersarzami jest naszym obowiązkiem. Jest obowiązkiem każdego środowiska politycznego i każdego polityka – mówił wicepremier Piotr Gliński, otwierając konwencję w Katowicach.

Przekonywał, że program PiS opiera się na solidarności, sprawiedliwości społecznej i zrównoważonym rozwoju.

– Polska osiągnęła bezprecedensowy poziom rozwoju gospodarczego, ale także dokonała ważnej zmiany o charakterze kulturowo-cywilizacyjnym, włączyliśmy miliony Polaków do obszarów procesów rozwojowych – dodał wicepremier Gliński.

Prawo i Sprawiedliwość nie tylko pracuje nad nowymi propozycjami programowymi. Podsumowujemy także realizację złożonych obietnic – mówił europoseł Karol Karski. 

– PiS jest jedyną partią, która posiada realny plan dla Polski. Natomiast my ten program cały czas aktualizujemy, cały czas składamy nowe propozycje – wskazał Karol Karski.

W piątek dyskutowano na temat m.in. polityki energetycznej, ochrony środowiska oraz społeczeństwa obywatelskiego i rozwoju społecznego. W dyskusjach uczestniczą politycy, naukowcy oraz przedstawiciele gospodarki. Łącznie w debatach weźmie udział ok. 450 panelistów. Jednym z gości jest prezes Orlenu Daniel Obajtek. 

– Za osiem lat PO – 2,9 mld zł zysku. Za osiem lat, kiedy rządziła Platforma. Za czasów PiS – za 3 lata i 1 kwartał rządów – 19,3 mld zł zysku. To są pieniądze na rozwój. Takie miliardy rozwijają polską gospodarkę. To nie jest tylko kwestia pieniędzy dla samego Orlenu. Tego nie można tak traktować. My inwestujemy w polską gospodarkę – podkreślił Daniel Obajtek.

Musimy zastanowić się jak lepiej rządzić Polską – wskazał prof. Andrzej Zybertowicz.

– Nie można liczyć, że opozycja będzie celnie i marytorycznie wskazywała na to, co można zrobić lepiej. Musimy sami jako szerokorozumiany obóz dobrej zmiany, czyli politycy, wyborcy i eksperci, dyskutować między sobą jak szybciej korygować kurs, w sytuacji gdy zmieniają się warunki wewnętrzne i międzynarodowe – zaznaczył prof. Zybertowicz.

W sobotę odbędzie sią aż 9 sesji plenarnych dotyczących m.in. wsi, finansów publicznych, edukacji, polityki międzynarodowej oraz kultury i mediów.

– Te trzy dni, które spędzimy tutaj w Katowicach, to dyskusje, debaty, spory o tym jak powinna Polska rozwijać się w przyszłości, w jakim kierunku powinniśmy iść, na co powinniśmy położyć akcenty, co powinno nas najbardziej interesować – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W sobotę przed południem przemawiać będą liderzy Zjednoczonej Prawicy: prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz wicepremier Jarosław Gowin i minister Zbigniew Ziobro. Po południu natomiast zaplanowano wystąpienie szefa rządu Mateusza Morawieckiego oraz byłej premier, obecnie europoseł, Beaty Szydło.

TV Trwam News/RIRM

drukuj