fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] Ekonomista: Ustawa o KNF wzmocni ochronę inwestorów finansowych, czyli każdego z nas

System finansowy jest bardzo czuły dla nas wszystkich. Technicznie nie wyobrażam sobie dzisiaj życia bez sprawnie funkcjonującego systemu finansowego: płacimy rachunki za energię, ogrzewanie, telefon, przelewem otrzymujemy wynagrodzenie. Ustawa o Komisji Nadzoru Finansowego to ustawa o wzmocnieniu nadzoru nad rynkiem finansowym i o wzmocnieniu ochrony inwestorów finansowych. Przez inwestorów należy rozumieć każdego z nas – podkreślił ekonomista Sławomir Horbaczewski w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W sobotę senacka Komisja Budżetu i Finansów zarekomendowała całemu Senatowi przyjęcie ustawy o Komisji Nadzoru Finansowego. Znalazł się w niej zapis, którego przyjęcie umożliwia przejmowanie banku znajdującego się w kłopotach przez inne banki. Wywołało to największe spory w obradach.

– To ustawa o wzmocnieniu nadzoru nad rynkiem finansowym i o wzmocnieniu ochrony inwestorów finansowych. W trakcie obrad senackiej komisji Piotr Nowak, wiceminister finansów oraz Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes zarządu Związku Banków Polskich, jednoznacznie wskazywali korzyści przyjęcia tych rozwiązań (…). Co do treści zmiany ustaw nie są kontrowersyjne. Trzeba zabezpieczyć możliwość występowania w przyszłości negatywnych zdarzeń. Czasowo nieszczęśliwy zbieg okoliczności spowodował, że mamy kontrowersje, które trzeba wyjaśnić. Te wątpliwości nie mają jednak charakteru merytorycznego – wyjaśnił ekonomista.

Gość Radia Maryja wskazał, iż jeśli jakikolwiek bank miałby problem o charakterze finansowym, jego bieżąca działalność przynosiła straty, wówczas należy umożliwić Komisji Nadzoru Finansowego podjęcie uchwały.

– W sytuacji zagrażającej danemu bankowi KNF jako organ kolegialny może podjąć większością głosów uchwałę o tym, że należy dokonać przejęcia takiego banku przez inny wiarygodny bank. Polski system jest bardzo bezpieczny, jest bardzo dobrze ocenianym systemem finansowym – mówił ekspert.

Sławomir Horbaczewski dodał, że obecny kontekst wokół KNF nie jest dobry, natomiast merytorycznie przyjęcie ustawy jest w interesie banków.

– W interesie systemu bankowego jest przyjęcie tego typu zmian. Eksperci oraz Bank Światowy – organizacja, która jest ewidentnie niezależna od jakiegokolwiek rządu – wskazują, że tego typu zmiany powinny być przyjęte, ponieważ prowadzą one do wzmocnienia systemu bankowego, systemu finansowego (…). System finansowy jest bardzo czuły dla nas wszystkich. Technicznie nie wyobrażam sobie dzisiaj życia bez sprawnie funkcjonującego systemu finansowego: płacimy rachunki za energię, za ogrzewanie, za telefon, przelewem otrzymujemy swoje wynagrodzenie, korzystamy z banku, bo tam mamy zgromadzone swoje środki „na czarną godzinę”. W związku z tym system finansowy jest szalenie istotny. Przypomnę, że jest to ustawa o wzmocnieniu nadzoru nad rynkiem finansowym i o wzmocnieniu ochrony inwestorów finansowych. Przez inwestorów należy rozumieć każdego z nas – oznajmił ekonomista.

Cała rozmowa ze Sławomirem Horbaczewskim dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj