[TYLKO U NAS] E. Siarka: Musimy rozstrzygnąć, czy nie byłoby lepiej, aby powstał dział leśnictwa i łowiectwa. Jest szereg obszarów, które wymagają na nowo nakreślenia wizji rozwoju lasów

Musimy rozstrzygnąć, czy nie byłoby lepiej, aby powstał dział leśnictwa i łowiectwa, bo łatwiej byłoby nam wtedy odwoływać się – pisząc jakiekolwiek dokumenty – do właściwego ministra ds. leśnictwa i łowiectwa, a nie do szeroko pojętego ministra ds. ochrony środowiska. Jest szereg obszarów, które wymagają na nowo spojrzenia, przedyskutowania i nakreślenia pewnej wizji rozwoju lasów – zaznaczył Edward Siarka, wiceminister środowiska, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o działach administracji rządowej. Wątpliwości budziła kwestia przeniesienia leśnictwa z resortu środowiska pod nadzór ministra rolnictwa. [czytaj więcej] 

– Ustawa działowa wcale nie rozstrzyga o tym, że leśnictwo miałoby być podporządkowane pod ministra rolnictwa czy też miałoby pozostać pod resortem klimatu i środowiska. Na obecnym etapie ustawa działowa rozstrzyga tylko kwestię utworzenia tzw. działu leśnictwa i łowiectwa, podobnie jak rozstrzyga o utworzeniu działu geologii, którego do tej pory w administracji nie było. Dopiero po przyjęciu ustawy premier mógłby zdecydować rozporządzeniem o ewentualnym przeniesieniu działu leśnictwa i łowiectwa do resortu rolnictwa. (…) Decyzja prezydenta oddala tę perspektywę – zwrócił uwagę Edward Siarka.

Wiceminister środowiska poinformował, że w przyszłym tygodniu ma spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą. Podczas spotkania konsultowane będą kwestie dotyczące leśnictwa i łowiectwa.

– Prezydent zaprosił mnie na wewnętrzne konsultacje, które odbędą się w przyszłym tygodniu. Pozwolą nam one pokazać wszystkie wątpliwości, które nagromadziły się wokół tego tematu oraz jakie powinniśmy przyjąć rozwiązania. (…) Zagrożeń wokół nas jest bardzo dużo. Na forum unijnym pracuje się nad bardzo poważnymi dokumentami, które przez wiele lat będą rzutowały na funkcjonowanie lasów – to strategia dotycząca bioróżnorodności i strategia dla leśnictwa. (…) Zapadają kluczowe decyzje strategiczne, które będą skutkowały dla Polski być może na wiele pokoleń – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

– Musimy rozstrzygnąć, czy nie byłoby lepiej, aby powstał dział leśnictwa i łowiectwa, bo łatwiej byłoby nam wtedy odwoływać się – pisząc jakiekolwiek dokumenty – do właściwego ministra ds. leśnictwa i łowiectwa, a nie do szeroko pojętego ministra ds. ochrony środowiska. (…) Jest szereg obszarów, które wymagają na nowo spojrzenia, przedyskutowania i nakreślenia pewnej wizji rozwoju lasów – dodał.

Gość Radia Maryja opowiedział o obecnej kondycji lasów w Polsce i wskazał na niektóre z zagrożeń i problemów związanych z tym obszarem.

– W wielu miejscach mamy duże zagrożenia wynikające z bardzo dużej presji różnego rodzaju szkodników, które powodują, że lasy nam umierają. (…) To również problemy łowiectwa wynikające z ASF, z dużej presji drapieżników, jaką zgłaszają rolnicy. (…) Musimy patrzeć na lasy w szerokim aspekcie ochrony i właściwie rozumieć tzw. zrównoważoną gospodarkę – tłumaczył wiceszef resortu środowiska.

Edward Siarka dodał, że uleganie presji różnych środowisk, które źle pojmują ochronę, może skutkować zamarciem całego obszaru. Za przykład podał obecny stan Puszczy Białowieskiej.

– Lada dzień mają być rozpoczęte prace związane z planem urządzenia tego obszaru, który nazywany jest Światowym Dziedzictwem UNESCO. Jesteśmy zobowiązani do końca 2021 roku przygotować plan ochronny, który następnie będzie uzgadniany z UNESCO. To kolejne wyzwanie, przed którym stoimy – zapowiedział gość Radia Maryja.  

Całą rozmowę z Edwardem Siarką w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl