fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] B. Kempa: Na realizację całego Europejskiego Zielonego Ładu Polsce będzie potrzebne ok. 500 mld euro

Jeśli wejdzie w życie i będzie obowiązywał cały projekt Europejskiego Zielonego Ładu, to Polsce będzie potrzebne ok. 500 mld euro. To liczenie szacunkowe, które może mieć tendencję do tego, by być wyższe – powiedziała europoseł Beata Kempa w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Porozumienie klimatyczne przyjęte przez Polskę w ramach szczytu Unii Europejskiej oznacza redukcję dwutlenku węgla o 55 procent do 2030 roku. Europoseł Beata Kempa zaznaczyła, że „jest to okres stosunkowo krótki”.

– Ludzie mają prawo czuć lęk co do tego, jak ten proces będzie przebiegał i w jakim stopniu obciąży on polskie społeczeństwo. To też dotknie inne kraje, szczególnie te, które później przystąpiły do Unii Europejskiej, a których gospodarka była czy jest oparta na węglu. (…) Problem jest poważny. Czeka nas poważna dyskusja nt. tego, w jaki sposób mamy dochodzić do redukcji emisji i jakie środki przeznaczy na to UE – wskazała polityk.

Poseł do Parlamentu Europejskiego zwróciła również uwagę, że Polska będzie musiała przeznaczyć ogromne pieniądze na wprowadzenie w życie wszystkich punktów stojących za Europejskim Zielonym Ładem.

– Jeśli wejdzie w życie i będzie obowiązywał cały projekt Europejskiego Zielonego Ładu, to Polsce będzie potrzebne ok. 500 mld euro. To liczenie szacunkowe, które może mieć tendencję do tego, by być wyższe. Potrzeba więc postawić pytanie o plan, środki, a także o bilans energetyczny w Polsce. Przed nami poważna dyskusja. Jestem sceptyczna, ponieważ widzę, w jaki sposób ideologie są w Unii urzeczywistniane. (…) Frans Timmermans odpowiada za Europejski Zielony Ład, a doskonale wiemy, jaki ma stosunek do Polski. Z drugiej strony trzeba rozważnie i jasno powiedzieć, że wszyscy chcemy dążyć do tego, by oddychać czystym powietrzem – powiedziała.

Beata Kempa podkreśliła, że „Unia Europejska to gra potężnych interesów. Trzeba tutaj bardzo uważać, przede wszystkim na zapisy szczegółowe”.

– Jest tu kwestia polityki Niemiec dot. ich własnych kopalń, szczególnie węgla brunatnego. (…) Wszystko zależy od sprawności naszego państwa, naszych służb administracyjnych, które badają wszystkie dokumenty negocjacyjne i dokumenty dot. Europejskiego Zielonego Ładu w różnych odsłonach, bo to nie tylko ochrona środowiska, ale i energetyka. Nasz plan musi być jasny i przemyślany – wskazała europoseł.

Cała rozmowa z europoseł Beatą Kempą dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl