Autorstwa Hans Sönnke - Apoloniusz Zawilski (1972) "Bitwy Polskiego Września" ("Battles of Polish September"), Warszawa: Nasza Księgarnia ISBN 83-218-0817-4 (current edition)Transferred from pl.wikipedia. Original upload and description by Andros64., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4157248

[TYLKO U NAS] Dr P. Więckowski: O bólu i wstydzie należy politykom niemieckim i Niemcom przypominać każdego dnia. Ból odczuwaliśmy my – Polacy w 1944 roku, ale i od początku okupacji niemieckiej od 1939 roku

O bólu i wstydzie należy politykom niemieckim i Niemcom przypominać każdego dnia. Ból odczuwaliśmy my – Polacy w 1944 roku, ale i od początku okupacji niemieckiej od 1939 roku. Ból odczuwają Powstańcy Warszawscy, którzy żyją do dziś. Ból odczuwa cała Warszawa oraz cała Polska, kiedy wspominamy o tym, jak niemiecki okupant, niemiecki najeźdźca, niemiecki barbarzyńca traktował Polskę i Polaków w latach 1939-1945, a w tej chwili ma jeszcze czelność mówić, że Polsce nie należą się żadne reparacje – powiedział dr Paweł Więckowski, historyk z Instytutu Historii Wojskowej Akademii Sztuki Wojennej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

1 sierpnia 1944 wybuchło Powstanie Warszawskie. W niedzielę została upamiętniona 77. rocznica jego wybuchu.

– Młodym adeptom, młodym studentom, którzy dopiero wchodzą w życie, zawsze powtarzam, że Powstanie Warszawskie odzwierciedla prawdziwy gen polskiej wolności. Walka o wolność, walka o niezależność, walka o suwerenność i przede wszystkim walka o godność. Godność Polaka i godność człowieka – akcentował historyk.

W niedzielę flagi niemieckich przedstawicielstw w Polsce były opuszczone do połowy masztów na znak wstydu zbrodni niemieckich. W poniedziałkowym wydaniu „Rzeczpospolitej” Armin Laschet, kandydat CDU na kanclerza Niemiec, pytany o zadośćuczynienie Polsce za zbrodnie podczas II wojny światowej ocenił, że „kwestia reparacji została w przeszłości ostatecznie uregulowana w drodze wzajemnego porozumienia”. [czytaj więcej] 

– O bólu i wstydzie należy politykom niemieckim i Niemcom przypominać każdego dnia. Ból odczuwaliśmy my – Polacy w 1944 roku, ale i od początku okupacji niemieckiej od 1939 roku. Ból odczuwają Powstańcy Warszawscy, którzy żyją do dziś. Ból odczuwa cała Warszawa oraz cała Polska, kiedy wspominamy o tym, jak niemiecki okupant, niemiecki najeźdźca, niemiecki barbarzyńca traktował Polskę i Polaków w latach 1939-1945, a w tej chwili ma jeszcze czelność mówić, że Polsce nie należą się żadne reparacje – zwrócił uwagę dr Paweł Więckowski.

Historyk z Instytutu Historii Wojskowej Akademii Sztuki Wojennej podkreślił, że należą nam się reparacje.

– Szanowni Państwo, należą nam się reparacje. Niemcy twierdzą, że Polska zrzekła się jakichkolwiek praw do reparacji wojennych w 1953 roku. Takiego dokumentu, który jasno i wyraźnie stwierdziłaby, że nie chcemy reparacji, nie chcemy żadnego odszkodowania, nie ma w Biurze Spraw Prawnych Organizacji Narodów Zjednoczonych, więc reperacje należą nam się jak najbardziej. Wszystko rozbija się o wysokość reparacji – zaznaczył gość audycji.

– Pewne wyliczenia mówią, że mogłoby to być około 845 mld dolarów, a więc mniej więcej 3 biliony 250 mld obecnych złotych. To są kwoty gigantyczne, ale czy te kwoty zwrócą częściowo to, co zostało zniszczone i zaprzepaszczone bezpowrotnie? Dzieła sztuki, rzeźby, obrazy, druki, które zostały barbarzyńsko grabione przez Niemców od pierwszych chwil ich wejścia na terytorium Polski – dodał.

Okupant niemiecki od początku agresji w 1939 roku grabił Polskie dzieła sztuki.

– Warszawa nie została jeszcze odgruzowana, nie uprzątnięto ruin zbombardowanej Warszawy, gdy w październiku 1939 roku niemieckie władze przystąpiły do niszczenia i wywożenia tego, co w mieście zostało z dobytku kulturalnego. Wywożono cenniejsze eksponaty muzeum. Wywożono mikroskopy z pracowni laboratoryjnych Politechniki Warszawskiej – powiedział dr Paweł Więckowski.

Polska poniosła nieprawdopodobne straty w II wojnie światowej, mówił gość „Aktualności dnia”.

– 6 milionów osób poniosło śmierć, ponad 2,5 mln osób wywieziono jako niewolniczą siłę roboczą do III Rzeszy Niemieckiej. Cały majątek polskich uniwersytetów został skonfiskowany. Przez czas okupacji niemieckiej nie działała w Polsce żadna placówka edukacyjna. Zamordowano tysiące nauczycieli, naukowców, duchownych i ludzi pióra – powiedział historyk z Instytutu Historii Wojskowej Akademii Sztuki Wojennej.

– W tej chwili państwo niemieckie ma czelność mówić, że Polska zrzekła się reparacji, bo Polsce się nic nie należy. To jest rzecz godna pożałowania – podsumował.

Całą rozmowę z dr. Pawłem Więckowskim można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj