fot. PKP

PKP Intercity i Instytut Pileckiego wspólnie upamiętniają rtm. Witolda Pileckiego

PKP Intercity połączyło siły z Instytutem Pileckiego, by uczcić 120-lecie urodzin Witolda Pileckiego. Z tej okazji jedna z lokomotyw kursujących do Berlina została oklejona okolicznościową grafiką. Przewoźnik po raz kolejny angażuje się w upamiętnienie kluczowych dla historii Polski wydarzeń i postaci.

fot. PKP

Nowy wygląd zyskała lokomotywa EU-44 Husarz, która będzie prowadzić pociągi kursujące między Warszawą a Berlinem, gdzie znajdują się siedziby Instytutu Pileckiego. Okolicznościowa grafika, której treść opracował Instytut, przedstawia postać Rotmistrza Pileckiego w najważniejszych momentach jego życia: młodzieńcze lata w Wilnie, gdzie należał do drużyny harcerskiej, czasy przedwojenne z żoną i dziećmi w majątku Sukurcze, pobyt w obozie Auschwitz, a także proces sądowy w powojennej komunistycznej Polsce.

W centralnym miejscu znajduje się symboliczny wizerunek Rotmistrza piszącego słynny raport alarmujący świat o sytuacji w Auschwitz. Na lokomotywie, w językach polskim i angielskim, umieszczono hasło: „Jego odwaga inspiruje – His courage is inspiring”, co stanowi nawiązanie do rezolucji Parlamentu Europejskiego z 19 września 2019 r. w sprawie znaczenia pamięci historycznej dla przyszłości Europy, wzywającej do ustanowienia 25 maja – rocznicy śmierci Witolda Pileckiego – Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

„Rotmistrz Witold Pilecki to jedna z najważniejszych postaci w całej historii Polski. Prawdziwy bohater, ochotnik do KL Auschwitz, twórca ruchu oporu w nieludzkim miejscu stworzonym przez niemieckich oprawców. Przez lata jego życiorys, dokonania, bohaterstwo były wymazywane z podręczników, a jego kaci cieszyli się przywilejami. Cieszę się, że to się zmieniło i takie postaci jak on są przywracane zbiorowej pamięci. Przedstawienie jego wizerunku na lokomotywie, która będzie przemierzała nie tylko polskie, ale i zagraniczne szlaki, pomoże w szerzeniu wiedzy o wielkim Polaku” – podkreślił Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

fot. PKP

„Cieszę się, że PKP Intercity znów pamięta o naszej historii, bo przecież to nie pierwsza taka inicjatywa narodowego przewoźnika kolejowego. Tak spółki Skarbu Państwa, zwłaszcza te największe o zasięgu ogólnokrajowym, powinny rozumieć swoją misję. Bo nie są tylko >>zwykłymi<< podmiotami gospodarczymi, nastawionymi na zysk. Określenie >>narodowy<< zobowiązuje. Pragnę serdecznie podziękować Instytutowi Pileckiego oraz Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu za tak intensywne działania na rzecz upamiętniania naszego wybitnego bohatera narodowego. To niezwykle ważne, aby kolejne pokolenia Polaków mogły czerpać wzór z bohaterskiej postawy Witolda Pileckiego” – dodał.

Postać Witolda Pileckiego stanowi uniwersalny, zrozumiały także na Zachodzie, symbol walki przeciw obu totalitaryzmom – nazistowskiemu i komunistycznemu. Jego niezwykła historia jest personifikacją losów Polski w XX wieku.

Andrzej Marek Ostrowski – siostrzeniec Witolda Pileckiego. fot. PKP

Witold Pilecki udał się do Auschwitz na ochotnika, by dokumentować zbrodnie III Rzeszy i informować świat o ich charakterze i skali. Przez ponad dwa i pół roku budował tam ruch oporu i przygotowywał zbrojne powstanie, wreszcie uciekł z obozu, aby osobiście zabiegać u przywódców Polskiego Państwa Podziemnego o zniszczenie tego miejsca. W 1944 roku walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie został postawiony przed komunistycznym sądem i stracony 25 maja 1948 roku. W 1990 roku został oficjalnie zrehabilitowany, w 2006 roku prezydent Lech Kaczyński przyznał mu pośmiertnie Order Orła Białego.

„Od samego początku polska kolej łączy cały kraj w jeden organizm. Cieszy nas ogromnie, że PKP Intercity tak mocno angażuje się w działania upamiętniające bohaterów polskiej historii i wydarzenia, które ukształtowały nasz kraj i nasze społeczeństwo. Oklejona lokomotywa będzie codziennie, w różnych częściach kraju i poza jego granicami, przypominać Polakom o bardzo ważnej postaci w naszej historii”zaznaczył Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

„Dokonania Witolda Pileckiego, jednego z najwybitniejszych żołnierzy polskiej konspiracji zbrojnej, a zarazem największych bohaterów z okresu II wojny światowej, stanowią powód do dumy dla wszystkich Polaków. Jednocześnie są częścią ogólnoludzkiego dziedzictwa jako bezprecedensowy przykład odwagi i poświęcenia w imię najwyższych wartości. Jest dla nas powodem do nieskrywanej radości, że PKP S.A. mogą przyczyniać się do upowszechniania wiedzy na temat bohaterskiego Rotmistrza również poza granicami Polski” – powiedział Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP S.A.

fot. PKP

 

„Piękna postawa Witolda Pileckiego, uczestnika walk na frontach I i II wojny światowej, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, honorowanego za pracę dla Polski licznymi odznaczeniami, dobrowolnego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz i twórcy konspiracji zbrojnej
w tym obozie, uczestnika Powstania Warszawskiego, więźnia obozów jenieckich w Lamsdorf i Murnau, oficera AK oraz II Korpusu Polskiego we Włoszech, zabitego przez komunistycznych zbrodniarzy strzałem w tył głowy, powinna być bowiem znana także w innych krajach, w tym w Niemczech, dokąd będzie kursowała regularnie wspaniale udekorowana lokomotywa PKP Intercity S.A. Jestem dumny z tego, że PKP S.A. biorą udział we wspólnej inicjatywie, dzięki której odwaga Rotmistrza będzie mogła inspirować również poza granicami Polski”
dodał Rafał Zgorzelski.

„Witold Pilecki został już dostrzeżony, nawet przez Parlament Europejski, jako jeden z wielkich bohaterów XX-wiecznej Europy, człowiek który rzucił wyzwanie dwóm totalitaryzmom, sowieckiemu i niemieckiemu. Zależy nam, by z jednej strony grafika pokazywała życie i odwagę Rotmistrza, ale z drugiej strony, by budowała świadomość odbiorców, że Witold Pilecki jest dla nas wciąż istotnym punktem odniesienia, a jego przesłanie nie realizuje się tylko w kontekście walki i wojen, ale także jest dla nas inspirujące. My przecież także stajemy przed wyzwaniami natury obywatelskiej, kwestiami dbania o dobro wspólne. Witold Pilecki jest tu zdecydowanie postacią inspirującą” – podkreślił Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.

Innym działaniem Instytutu Pileckiego upamiętniającym 120. rocznicę urodzin Rotmistrza jest zainaugurowanie Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego i organizacja jej pierwszej edycji w roku 2021. Nagrodę otrzymają autorzy najlepszych książek naukowych i reporterskich, które ukazały się w minionym roku po polsku lub po angielsku i dotykają polskiego doświadczenia dwóch totalitaryzmów. Ponadto zostanie przyznana nagroda specjalna za książkę, która ukazuje przebieg współczesnych konfliktów zbrojnych i miejsca szczególnego zagrożenia dla godności człowieka. Autorzy najlepszych książek w każdej z kategorii otrzymają nagrodę w wysokości 75 tys. zł oraz okolicznościową statuetkę, które zostaną wręczone na uroczystej gali w listopadzie 2021 roku.

Oklejenie lokomotywy z okazji 120. rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego to kolejne działanie narodowego przewoźnika związane z upamiętnianiem historycznych wydarzeń i postaci. Wiosną br. po torach kursowała oklejona lokomotywa, która przypominała o setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. W ubiegłym roku PKP Intercity zaangażowało się
w upamiętnienie setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej poprzez oklejenie specjalną grafiką dwóch lokomotyw EP09. W 2018 roku PKP Intercity aktywnie uczestniczyło w obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na tory wyjechało wtedy 20 lokomotyw przewoźnika ozdobionych biało-czerwoną, okolicznościową grafiką. Na stołecznym Powiślu pojawił się jubileuszowy mural ukazujący sposoby świętowania przez Polaków niepodległości, który do listopada 2019 mogli podziwiać pasażerowie pociągów kursujących warszawską linią średnicową. Spółka upamiętniała również inne wydarzenia ważne dla polskiej niepodległości. Dwa lata temu jedna z lokomotyw typu EP09 zyskała okolicznościową okleinę upamiętniającą setną rocznicę wybuchu powstań śląskich. Natomiast w grudniu 2019 r. na dworcu kolejowym Poznań Główny spółka uroczyście zainaugurowała połączenie EIC Paderewski na cześć jednego z ojców niepodległej Polski  –  Ignacego Jana Paderewskiego.

„Na co dzień oferujemy usługi przewozowe na terenie całego kraju i za granicę milionom naszych rodaków, łącząc w ten sposób Polskę, dlatego zależy nam na tym, aby wyjątkowe rocznice i pamięć o wybitnych Polakach również łączyły nas wszystkich. Popularyzacja wiedzy na ich temat jest elementem pełnionej przez nas misji społecznej. Rotmistrz Witold Pilecki swoim życiem i działaniem wielokrotnie dawał świadectwo patriotyzmu, dbając przy tym o wspólne dobro, dlatego cieszę się, że jako spółka Skarbu Państwa możemy przyczyniać się do szerzenia wiedzy o tej wielkiej postaci. Będziemy aktywnie włączać się w kolejne inicjatywy pielęgnujące historię Polski i wybitnych Polaków” – zadeklarował Adam Laskowski, członek zarządu PKP Intercity.

fot. PKP

 

PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, łączy mniejsze ośrodki z aglomeracjami, a także umożliwia wygodne podróżowanie po Europie, zapewniając mieszkańcom coraz większej liczby miast i miejscowości dostępność komunikacyjną. W ramach kontynuacji strategii taborowej „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” do 2030 roku Spółka zainwestuje 19 mld zł w nowoczesny tabor, który zapewni komfortowe i bezpieczne warunki podróżowania. Przewoźnik intensywnie rozwija ofertę dla pasażerów, by kolej stała się środkiem transportu pierwszego wyboru. Rozwój kolei jako najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu.

Instytut Pileckiego to nowoczesna instytucja naukowa prowadząca projekty badawcze, wystawiennicze, edukacyjne i kulturalne. „Zawołani po imieniu”, odznaczenie „Virtus et Fraternitas”, wystawa poświęcona Witoldowi Pileckiemu w Berlinie czy internetowa baza świadectw „Zapisy Terroru” – to tylko niektóre z jego przedsięwzięć. Wszystkie one służą pogłębieniu refleksji nad polskim doświadczeniem konfrontacji z dwoma totalitaryzmami – niemieckim i sowieckim. Zadaniem Instytutu Pileckiego jest także popularyzacja polskiej historii poza granicami kraju. Pierwszy zagraniczny oddział Instytutu działa od 2019 roku w Berlinie. Współpracując z niemieckimi instytucjami kulturalnymi i naukowymi, realizuje szereg przedsięwzięć, w tym zwłaszcza szeroki program poszukiwań archiwalnych.

fot. PKP

Katarzyna Grzduk
Rzecznik prasowy PKP Intercity S.A.

 

drukuj

Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl