fot. PAP/Mateusz Marek

[TYLKO U NAS] Dr M. Romanowski: Szantaż ze strony Unii Europejskiej, któremu poddawana jest Polska, nie ma nic wspólnego z prawem. Jest to w rzeczywistości działanie polityczne. To polityczna gangsterka

Szantaż ze strony Unii Europejskiej i instytucji unijnych, któremu poddawana jest Polska, nie ma nic wspólnego z prawem. Jest to w rzeczywistości działanie polityczne. Jest to polityczna gangsterka. Żądania od Polski zmian w Sądzie Najwyższym czy zamknięcia kopalni i elektrociepłowni w Turowie nie mają podstaw w traktatach. Komisja Europejska czy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nie mieli prawa tego robić. To jest zasadniczy i wyjściowy problem. Nie mamy do czynienia z działaniami prawnymi, z ochroną prawa, tylko z działaniami politycznymi – powiedział dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Polska już płaci odsetki od Krajowego Planu Odbudowy. Wciąż jednak czekamy na uruchomienie środków przez Brukselę. Pojawia się coraz więcej głosów, aby zrezygnować z unijnych pieniędzy. [czytaj więcej]

Zdaniem dr. Marcina Romanowskiego „szantaż ze strony Unii Europejskiej i instytucji unijnych, któremu poddawana jest Polska, nie ma nic wspólnego z prawem”.

– Jest to w rzeczywistości działanie polityczne. Mówiąc wprost, jest to polityczna gangsterka. Żądania od Polski zmian w Sądzie Najwyższym czy zamknięcia kopalni i elektrociepłowni w Turowie  nie mają podstaw w traktatach. Komisja Europejska czy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie mieli prawa tego robić. To jest zasadniczy i wyjściowy problem. Nie mamy do czynienia z działaniami prawnymi, z ochroną prawa, tylko z działaniami politycznymi. Można powiedzieć, że były miękkie negocjacje. Jako Solidarna Polska od początku mówiliśmy, że to nie jest dobra droga. Niestety okazało się, że mieliśmy rację, ale nie to jest może w tym momencie ważne. Ważne jest to, żebyśmy zdawali sobie sprawę, w jakim momencie teraz jesteśmy. Rzeczywiście żąda się od Polski płacenia kar, mimo zrealizowania szantażu. Kary są naliczane, a pieniędzy nadal nie ma. Pojawiają się tylko kolejne żądania. Jest eskalacja żądań ze strony Komisji Europejskiej. Widzimy, do czego prowadzi uległa polityka (polskiego rządu – red.). Prowadzi ona do naruszania interesów Polaków i w rzeczywistości do kolejnych upokorzeń Polski – podkreślił wiceszef resortu sprawiedliwości.   

Warto pamiętać, że Polska nie otrzymała środków od Unii Europejskiej, ale zobowiązania wobec Wspólnoty musi wypełniać.

– Podatki, na które się zgodziliśmy, są ściągane od przedsiębiorców. Chociażby podatek plastic tax. Zgodziliśmy się na tzw. decyzję o zasobach własnych, czyli jesteśmy już zobowiązani, żeby spłacać za innych (jeżeli będą niewypłacalni, jak Grecja czy Portugalia) Krajowe Plany Odbudowy. To jest bardzo niekorzystna sytuacja, która właśnie jest efektem polityki uległości. Odpowiedzią na to może być zmiana tego kursu. Tego typu zapowiedzi w końcu są w ramach całej Zjednoczonej Prawicy. Dotychczas było to tylko zdecydowane wołanie Solidarnej Polski – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiada zmianę podejścia do Unii Europejskiej. Według Jarosława Kaczyńskiego dobra wola Polski nie została doceniona, a więc czas ułożyć relacje na nowo. [więcej]

Wiceminister sprawiedliwości zaznaczył, że „mamy do czynienia z brutalnym graczem, jakim jest Bruksela i Berlin”.

– Traktowanie naszych europejskich partnerów jako przyjaznych negocjatorów naprawdę nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Zgodziliśmy się na mechanizm warunkowości, na pogłębienie polityki klimatycznej, czyli na pakiet „Fit for 55”  i teraz ponosimy negatywne konsekwencje tych decyzji. Dotyczą one kwestii energetycznych, węglowych czy gazowych. (…) Polacy w domowych budżetach widzą, jak złe to były decyzje. Natomiast mechanizm warunkowości (czyli pieniądze za suwerenność) również zaczyna działać, nawet pomimo jego stosowania, bo to jest mechanizm szantażu ekonomicznego – wskazał dr Marcin Romanowski.

Gość Radia Maryja podkreślił, że „Unia Europejska przestała być wspólną przestrzenią przepływu osób, przestrzenią gospodarczą i stała się politycznym oraz ideologicznym projektem”.

– To jest niebezpieczne. Jako Solidarna Polska odrzucamy kierunek, w którym Unia Europejska podąża, a podąża w kierunku superpaństwa, bo już nawet nie w kierunku federacji. (…) Zgodziliśmy się na mechanizm warunkowości, mechanizm szantażu ekonomicznego, który jest łatwym i prostym mechanizmem do zastosowania. Wystarczy zagrozić: „Nie dostaniecie pieniędzy, jeżeli zrobicie to”; „Dostaniecie pieniądze, jeżeli zrealizujecie ten i ten punkt” – podsumował wiceszef resortu sprawiedliwości.   

Całą rozmowę z dr. Marcinem Romanowskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl