fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] M. Romanowski o wyroku ws. „babci Kasi”: To przykład pokazujący, jak spora grupa sędziów jest oderwana od rzeczywistości polskiej państwowości

Wyrok w sprawie Katarzyny Augustynek, znanej jako „babcia Kasia”, to kolejny przykład, który pokazuje jak spora grupa sędziów jest oderwana od rzeczywistości polskiej państwowości. Sędzia ma orła na łańcuchu, powinien więc chronić interesów Polski i nasze dobro wspólne. To koreluje z dobrem osobistym każdego z nas. Sprawa pokazuje niechęć do polskiej państwowości. To warstwa pseudoelit, które – jak mówiła Małgorzata Gersdorf – za 10 tys. zł miesięcznie mogą żyć dobrze tylko na prowincji. Widzimy, jak bardzo potrzebna jest reforma sądownictwa, by orzeczenia tego typu nie mogły mieć miejsca – powiedział wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Od kwietnia trwają prace nad projektem zmiany Ustawy o Sądzie Najwyższym. Propozycja prezydenta Andrzeja Dudy zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej i utworzenie Izby Odpowiedzialności Zbiorowej. Mowa jest także o wprowadzeniu testu bezstronności i niezawisłości sędziego. Dałoby to prawo każdemu obywatelowi do rozpatrzenia swojej sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd. Warunek budzi wątpliwości w szeregach Solidarnej Polski.

– Kością niezgody nie są elementy, które zazwyczaj funkcjonują w opinii publicznej jako sporne. (…) Problemem jest to, że propozycja prezydenta w pierwotnym przedłożeniu była wprowadzeniem anarchii do polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jako przykład niech posłuży postanowienie sądu o areszcie tymczasowym, które musiałoby zapaść przed upływem 24 godzin. Wiemy, jak adwokaci potrafią wykorzystywać kruczki prawne i proceduralne. Można byłoby więc zablokować każde postepowanie aresztowe. Ktoś poddałby w wątpliwość bezstronność sędziego ze względu na powołanie go przez Krajową Radę Sądownictwa, co byłoby wystarczającą podstawą, żeby pięciu sędziów sądu apelacyjnego musiało rozpatrzeć sprawę. Prowadziłoby to do absurdów – zwrócił uwagę wiceminister Marcin Romanowski.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W Krajowym Planie Odbudowy, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Warszawa wnioskuje o blisko 24 mld euro dostępnych w ramach grantów i 11,5 mld euro z części pożyczkowej. Warunkiem wypłaty środków unijnych jest zrealizowanie reform, które należy wprowadzić. Rzecznik rządu, Piotr Muller, przekazał, że Polska musi je wdrożyć do końca czerwca.

– Środki są Polsce potrzebne. Ich znaczenie osłabia jednak presja inflacyjna, z którą mamy do czynienia, a także fakt, że w znacznej części są to kredyty. Patrząc w szerszej perspektywie, fundamentalnym błędem było to, że wyraziliśmy zgodę na mechanizm warunkowości. (…) Powstaje pytanie, czy środki nie będą zablokowane pod kolejnym bezprawnym pretekstem? To jest istota problemu. (…) W sposób permanentny będziemy szantażowani przez Niemcy. To kwestia konkretnej sytuacji i tego, jak twardo będziemy przeciwstawiać się próbom szantażu. W sprawach gospodarczych Unia Europejska jest bowiem obszarem brutalnej gry – wskazał polityk.   

Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał Katarzynie Augustynek, znanej jako „babcia Kasia”, 20 tys. złotych zadośćuczynienia. Wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta, powiedział, że decyzja sądu o przyznaniu zadośćuczynienia aktywistce atakującej policję jest dowodem na potrzebę dalszego reformowania sądownictwa. [czytaj więcej] 

– To kolejny przykład, który pokazuje jak spora grupa sędziów jest oderwana od rzeczywistości polskiej państwowości. Sędzia ma orła na łańcuchu. Nie jest sędzią europejskim, tylko wydaje wyroki w imieniu RP. Powinien więc chronić interesów Polski i nasze dobro wspólne. To koreluje z dobrem osobistym każdego z nas. Sprawa pokazuje niechęć do polskiej państwowości. To warstwa pseudoelit, które – jak mówiła Małgorzata Gersdorf – za 10 tys. zł miesięcznie mogą żyć dobrze tylko na prowincji. Widzimy, jak bardzo potrzebna była demokratyzacja polskiego wymiaru sprawiedliwości i jak bardzo potrzebna jest reforma sądownictwa, by orzeczenia tego typu nie mogły mieć miejsca. (…) Naplucie na polski mundur jest zaprzeczeniem troski o nasze wartości – zaznaczył wiceszef resortu sprawiedliwości.

Cała rozmowa z wiceministrem Marcinem Romanowskim dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl