PAP/Artur Reszko

Na terenie Polski odbywają się ćwiczenia Defender Europe 2022

W okolicach Nowogrodu odbywają się ćwiczenia Defender Europe 2022. Współdziałanie wojsk z Polski, Stanów Zjednoczonych, Francji oraz Szwecji obserwował prezydent Andrzej Duda.

Rosyjska agresja na Ukrainę mocno zachwiała bezpieczeństwem całej Europy. Dlatego teraz ćwiczenia wojskowe Defender Europe mają szczególne znaczenie.

– Wszyscy widzimy, jaka sytuacja jest na Ukrainie. Zdajemy sobie również sprawę z potencjalnego zagrożenia. To ćwiczenie, które jest ćwiczeniem dużo wcześniej zaplanowanym, ma pokazywać współdziałanie i sprawność sił sojuszu NATO w kolektywnej obronie – mówi prezydent Andrzej Duda.

Manewry na terenie Polski wykonuje ponad trzy tysiące żołnierzy z Polski, Stanów Zjednoczonych, Francji oraz Szwecji. Wyposażeni są w ponad 1,3 tys. jednostek sprzętu.

– Całość wielkiego manewru, jaki jest prowadzony w ramach ćwiczeń Defender Europe na terenie Polski, polega na przemieszczeniu się sił sojuszniczych od zachodniej granicy Polski ku przesmykowi suwalskiemu – wyjaśnił prezydent RP.

Założenie bowiem jest takie, że to właśnie w tamtej części Sojuszu – na Polskę i Litwę – nastąpił atak wroga. W czwartek pododdziały pod Nowogrodem ćwiczyły forsowanie rzeki Narew, a także m.in. desant ze śmigłowców.

– Mam nadzieję, że wszystkim moim rodakom pokazuje to, że rzeczywiście jest sojusznicza dbałość o nasze bezpieczeństwo, o bezpieczeństwo państw NATO – zaznaczył Andrzej Duda.

Ćwiczenia Defender Europe pokazują przede wszystkim jedno – że siły sojusznicze potrafią ze sobą współpracować.

– Żołnierze Wojska Polskiego nieustanie podnoszą swoje umiejętności, wzmacniając bezpieczeństwo zarówno Polski, jak i całej wschodniej flanki NATO – powiedział minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

Główną siłę ćwiczeń stanowią żołnierze Stanów Zjednoczonych. W całej historii nie było tylu oddziałów amerykańskich w Polsce, co obecnie.

– Jesteśmy gotowi – to jest najważniejsze przesłanie płynące z tego ćwiczenia. Jesteśmy gotowi jako siły amerykańskie, jako siły europejskie. Wojska amerykańskie i europejskie stoją ramię w ramię z Polakami, dlatego że polskie bezpieczeństwo jest dla nas święte – wskazał ambasador USA w Polsce, Mark Brzezinski.

W ćwiczeniach Defender Europe łącznie bierze udział 20 tys. żołnierzy z ośmiu krajów NATO i Szwecji, która ubiega się o członkostwo w Sojuszu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl