fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Min. M. Błaszczak: Rosja, prowadząc agresywną politykę, stanowi zagrożenie dla wolnego świata

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, podkreślił, że Rosja prowadzi agresywną politykę i stanowi zagrożenie dla wolnego świata. Dodał, że poprzez ćwiczenia pokazujemy odporność na tego rodzaju zagrożenia.

Minister obrony narodowej obserwował wczoraj szkolenie ogniowe. Był to jeden z ostatnich elementów ćwiczenia Defender Europe 2022. Na poligonie w Orzyszu ćwiczyli polscy wojskowi, którzy na co dzień stacjonują w zachodniej części naszego kraju. Ćwiczenia wykonywali m.in. z żołnierzami amerykańskimi i francuskimi.

Mariusz Błaszczak podkreślił, że w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego tworzymy bardzo silny system bezpieczeństwa.

– Podstawowym zadaniem, które jest stawiane żołnierzom podczas ćwiczeń Defender, jest przede wszystkim dyslokacja, jest przerzut wojska, jest również forsowanie przeszkód. Kilka dni temu mogliśmy obserwować forsowanie Narwi. Wcześniej było forsowanie Wisły. Zapytałem dowódcy amerykańskiego, dowódcę brygady o to, jak ocenia interoperacyjność pomiędzy naszymi siłami. Odpowiedź była taka, że w porównaniu ze swoimi doświadczeniami sprzed lat niewątpliwie jest postęp. Bardzo się z tego cieszę, bo to oznacza, że Polska jest bezpieczna. To oznacza, że państwa wschodniej flanki NATO są bezpieczne – mówił szef MON.

Minister zaznaczył też, że wspieramy Ukrainę w jej walce o niepodległość oraz pokazujemy, że nie pozwolimy na zrealizowanie imperialnych dążeń Rosji.

Mariusz Błaszczak przypomniał w tym kontekście o ustawie o obronie Ojczyzny. Jak mówił, przepisy te gwarantują znaczące nakłady na obronność, możliwość rozbudowy Wojska Polskiego oraz konsekwentne wyposażanie w najnowocześniejszy sprzęt.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl