PAP/EPA

Premier Włoch: Jesteśmy za zawieszeniem broni na Ukrainie i wznowieniem negocjacji

Włochy opowiadają się za jak najszybszym zawieszeniem broni na Ukrainie i za wznowieniem negocjacji – mówił w czwartek w obu izbach parlamentu w Rzymie premier Mario Draghi. Ostrzegł, że inwazja rosyjska na Ukrainę wywołuje kryzys żywnościowy.

Przedstawiając w Izbie Deputowanych i Senacie informację rządu na temat wojny na Ukrainie premier podkreślił, że „opór narodu ukraińskiego przekreśla nadzieje Rosjan na szybkie zdobycie terytorium”.

Mario Draghi oświadczył, że NATO zintensyfikowało działania na wschodniej flance, a Włochy są gotowe wzmocnić swoje zaangażowanie na Węgrzech i w Bułgarii, wysyłając tam odpowiednio 250 i 750 żołnierzy.

„Rozważamy wsparcie dla Rumunii w celu rozminowania Morza Czarnego, a także dla Słowacji, jeśli chodzi o obronę przeciwlotniczą (…). Aby nie dopuścić do pogorszenia się kryzysu humanitarnego musimy osiągnąć możliwie najszybciej zawieszenie broni i doprowadzić do wznowienia negocjacji; to jest stanowisko Włoch, Unii Europejskiej, które podzielam też z (prezydentem USA Joe) Bidenem” – mówił premier Włoch.

Ogłosił, że Włochy będą działać z partnerami europejskimi i sojusznikami na rzecz „każdej możliwości mediacji”.

„Ale to Ukraina, a nie inni zdecyduje, jaki pokój zaakceptować. Pokój bez Ukrainy nie byłby do przyjęcia” – zaznaczył.

Przedstawił prognozy rządu, według których Włochy uniezależnią się od rosyjskiego gazu w drugiej połowie 2024 roku.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl