fot. PAP/EPA

Polskie służby bronią granic RP

Choć budowa fizycznego muru na granicy z Białorusią zakończyła się w lipcu 2022 roku, to problem z nielegalną migracją nie zniknął. W planach jest szybkie zainstalowanie bariery elektronicznej. Ma ona być oddana jesienią. W następstwie za Polską idą państwa bałtyckie i nordyckie, które również budują zapory na swoich granicach z Rosją i Białorusią.

 Od ponad roku Polska musi zmagać się z bezprecedensową falą migrantów. Ostatnie raporty Straży Granicznej oraz dane wywiadowcze dowodzą, że Białoruś wciąż sprowadza kolejnych cudzoziemców i przewozi ich na granicę z Polską.

 Na granicy czeka na nich mur, który przy pomocy służb białoruskich próbują forsować. Między innymi poprzez podkop, migrantom udaje się przedostać na polską stronę.

 Rzecznik Straży Granicznej, por. Anna Michalska, zaznacza, że jest to efekt wzmożonego działania białoruskich służb.

– Jeżeli presja migracyjna ciągle się utrzymuje, to te próby są i będą. Strona białoruska cały czas monitorowała budowę bariery fizycznej i ciągle szuka różnych sposobów, aby tę barierę uszkodzić – wyjaśnia por. Anna Michalska.

Nagrania z prób forsowania muru szybko obiegły polskie media społecznościowe. Opozycja twierdzi, że skoro migrantom udaje się sforsować barierę, to nie spełnia ona swojego zadania. Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, odpowiada na zarzuty.

– Zapora spełnia wszystkie nasze oczekiwania i będzie miała pełną funkcjonalność, kiedy ruszy perymetria. Zdajemy sobie z tego sprawę i zdawaliśmy sobie z tego sprawę, że zawsze będą próby forsowania każdego płotu i każdej zapory. Tak samo jest na Bałkanach, w Grecji czy na Węgrzech – mówi Maciej Wąsik.

 Aby jeszcze bardziej usprawnić kontrolowanie granicy z Białorusią, instalowana jest bariera elektroniczna. Wkrótce montowane będą czujniki ruchu i kamery.

– Już dawno jest podpisana umowa. Wybrana firma realizuje inwestycje. Jesienią planujemy oddać zaporę perymetryczną. Wówczas każde dotknięcie zapory albo pojawianie się w jej najbliższej bliskości, spowoduje reakcję naszych służb – podkreśla wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

 Mur na granicy Białorusi z Polską i Unią Europejską ostro krytykuje lewicowa opozycja. Poseł Lewicy Andrzej Szejna mówi, że mury były sposobem obrony w średniowieczu.

– Najwyraźniej ten mur nie spełnia swojego zadania. Od początku był pomylonym projektem. (…) Widać kolejną pomyloną inwestycję rządu Prawa i Sprawiedliwości i do tego nieudanie przygotowaną – podkreśla Andrzej Szejna.

Z kolei w październiku 2021 roku szef Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk, twierdził, że zapora na granicy nie powstanie.

 – Pojawił się pomysł budowy muru. Z doświadczeniem, jakie mamy, mówię wprost: oni nie chcą zbudować żadnego muru – mówił wówczas Donald Tusk.

Dzisiaj już wiemy, że polska zapora nie tylko powstała i funkcjonuje, ale nie jest też jedyną w tej części Europy. Litwa jeszcze przed Polską zbudowała zaporę na granicy z Białorusią. Łotwa i Estonia są w trakcie budowy muru na granicy z Rosją. Po ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę do takiej inwestycji szykuje się również Finlandia. Także Norwegia zbudowała na granicy z Rosją zasieki.

Generał Dariusz Wroński, były szef wojsk aeromobilnych, uważa te decyzje za słuszne.

– Unia Europejska sprzeciwia się tego typu działaniom. Państwa narodowe podejmują samodzielne i słuszne decyzje. Natomiast jeśli chodzi o granice NATO, jest to bardzo rozsądne działanie – zauważa gen. bryg. pil. Dariusz Wroński.

Polska pokazuje, że jej działania prowadzone przeciwko wojnie hybrydowej Kremla sprawdzają się. Obecnie w ciągu jednej doby Straż Graniczna zatrzymuje maksymalnie do 80 nielegalnych imigrantów. Jeszcze rok temu w ciągu jednej doby takich osób było ok. 800.

 TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl