SG zatrzymała 12 nielegalnych imigrantów z Wietnamu i 3 pomagających im Słowaków

12 imigrantów z Wietnamu, którzy nielegalnie przekroczyli z Ukrainy do Polski tzw. zieloną granicę, zatrzymała Straż Graniczna. Cudzoziemcy jechali jednym samochodem osobowym. Zatrzymano także troje obywateli Słowacji, którzy udzielili im pomocy – podała SG.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej (BiOSG) mjr Elżbieta Pikor, strażnicy w poniedziałek nad ranem w miejscowości Kalnica (powiat leski) zatrzymali do kontroli dwa samochody osobowe (skoda i volkswagen) na słowackich numerach rejestracyjnych.

„Okazało się, że w skodzie, w przestrzeni pasażersko-bagażowej, stłoczone było dwanaście osób, a za kierownicą siedział Słowak. Samochód miał wymontowane tylne siedzenia, aby zmieściło się więcej osób. Natomiast w volkswagenie jechała para Słowaków, którzy pilotowali skodę i informowali jej kierowcę o patrolach Straży Granicznej” – poinformowała mjr Elżbieta Pikor.

Dodała, że przewożeni w samochodzie Wietnamczycy w wieku od 16 do 30 lat to sześć kobiet i sześciu mężczyzn. Z Ukrainy do Polski przedostali się, idąc pieszo przez Bieszczady.

„Wsiedli do czekającej na nich w pobliżu granicy skody. Nie mieli przy sobie ani dokumentów, ani pieniędzy. Wyjaśnili, że za przerzut do Europy każdy z nich zapłacił po 15 tys. USD, będąc jeszcze w Wietnamie” – mówiła rzeczniczka BiOSG.

Celem ich podróży miały być kraje Europy Zachodniej.

Wszyscy imigranci w ramach readmisji zostali w środę przekazani stronie ukraińskiej.

Słowacy, którzy im pomagali, to dwaj mężczyźni Martin R. i Martin P. (kierowcy samochodów) w wieku 33 i 43 lat oraz pasażerka Anna J. w wieku 49 lat.

Obaj kierowcy poddali się dobrowolnie karze, której wymiar ustalono na jeden rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata.

Ponadto wobec całej trojki Słowaków zasądzono karę pieniężną w kwocie po 4 tys. zł dla każdego.

Od początku tego roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG zatrzymali łącznie 133 nielegalnych imigrantów. 17 zdarzeń miało charakter przekroczeń grupowych, w 9 przypadkach strażnicy graniczni zatrzymali również organizatorów przerzutu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl