Telewizja FOX News sprostowała kłamliwe określenie „polskie obozy śmierci”

Amerykańska telewizja FOX News sprostowała kłamliwe określenie „polskie obozy śmierci”, którego użyła informując o deportowaniu b. strażnika obozu w Trawnikach z USA do Niemiec. W sprawie interweniował ambasador RP w USA Piotr Wilczek.

Kłamliwego sformułowania ,,polskie obozy śmierci” amerykańska Fox News użyła w programie dot. deportacji 95-letniego Jakiwa Palija z USA do Niemiec.

Mężczyzna był strażnikiem w niemieckim nazistowskim obozie w Trawnikach na Lubelszczyźnie. Jest oskarżany o współudział w zamordowaniu co najmniej 7 tys. Żydów. Do USA wyemigrował w 1949 roku, gdzie przez wiele lat ukrywał swoją przeszłość.

Podczas programu, w którym mówiono o jego deportacji, na dole ekranu widniał pasek z napisem: „Palij był nazistowskim strażnikiem w polskim obozie śmierci”.

Na kłamliwe określenie zareagował w mediach społecznościowych m.in. ambasador RP Piotr Wilczek. Nie zabrakło też licznych wpisów internautów, na co odpowiedziała Fox News. Telewizja zamieściła na Twitterze wyjaśnienie, że obóz śmierci, którego strażnikiem był Palij, był obozem w Polsce okupowanej przez Niemcy, a nie ,,polskim obozem śmierci”.

RIRM

drukuj