fot. facebook.com/prawicarzeczypospolitej/

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: Zarówno nowe władze USA jak i UE definiują przestrzeganie demokracji i tzw. praworządności w skrajnie lewicowym i liberalnym pojęciu

Krótki udział w tej wieczornej sesji videoszczytu prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena to jest nowość. Jest to zapowiedź, że USA i Unia Europejska będą bliżej współpracować. To, w jakim zakresie określił przewodniczący Rady Europejskiej, który wskazał, że ta współpraca będzie w zakresie przestrzegania demokracji i tzw. praworządności – poinformował dr Krzysztof Kawęcki, politolog, w czasie piątkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

25 marca br. odbył się szczyt Rady Europejskiej. Po spotkaniu zapowiedziano podjęcie działań na rzecz zwiększenia produkcji szczepionek przeciw COVID-19 oraz usprawnienia wprowadzanie szczepień w państwach członkowskich. Zaskoczeniem podczas spotkania przywódców państw członkowskich UE była obecność Joe Bidena, prezydenta USA, który również uczestniczył w szczycie RE za pośrednictwem internetu.

– Krótki udział w tej wieczornej sesji videoszczytu prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena to jest nowość. Jest to zapowiedź, że USA i Unia Europejska będą bliżej współpracować. To, w jakim zakresie określił przewodniczący Rady Europejskiej, który wskazał, że ta współpraca będzie w zakresie przestrzegania demokracji i tzw. praworządności – wyjaśnił politolog.

Według eksperta jest to także wskazanie „ideologicznej współpracy” pomiędzy Joe Bidenem a przedstawicielami Wspólnoty.

– Myślę, że zarówno nowe władze USA, nowa administracja, jak i Unia Europejska definiują przestrzeganie demokracji i tzw. praworządności w skrajnie lewicowym i liberalnym pojęciu – ocenił dr Krzysztof Kawęcki.

Kolejnym podjętym tematem podczas szczytu RE była kwestia szczepionek. Jednak zdaniem politologa dyskusja na ten temat nie wniosła nic nowego.

– Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że 4 proc. obywateli Unii Europejskiej zostało zaszczepionych dwiema dawkami szczepionek. Jednak 4 proc. to bardzo niewiele (…). W skali populacji unijnej tempo szczepień na pewno nie jest imponujące – podkreślił gość audycji.

Kolejnym tematem, do którego odniósł się dr Krzysztof Kawęcki, jest kwestia połączenia budżetu unijnego z tzw. praworządnością w krajach członkowskich. Parę tygodni temu, po dyskusjach na ten temat Polska podpisała rezolucję łączącą te dwie kwestie.  Jednak ostatnio Parlament Europejski przypomniał, że łamanie zasad tzw. praworządności w państwach członkowskich „może mieć wpływ na prawidłowe zarządzanie budżetem Unii Europejskiej”. Ponadto, PE wezwał Komisję Europejską do konsekwentnego egzekwowania tego mechanizmu, grożąc Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

– Jest to potwierdzenie obaw ekspertów i polityków np. z Solidarnej Polski, że mamy do czynienia z powiązaniem tzw. mechanizmu praworządności z funduszami unijnymi. Teraz wszystkie najważniejsze i dominujące frakcje w PE zwracają się do KE o zdecydowane reakcje w kwestii tzw. praworządności – akcentował rozmówca Radia Maryja.

Politolog podkreślił, że wszystkie te oczekiwania odnoszą się również do Polski.

– Na tapecie i w ogniu krytyki ze strony PE cały czas jest sprawa wymiaru sprawiedliwości (…). Ważne jest zrealizowanie zapowiedzi ministra Zbigniewa Ziobry o wystąpienie do TSUE w sprawie stwierdzenie niezgodności rozporządzenia Komisji Europejskiej z Konstytucją RP dotyczącego stosowania tzw. mechanizmu praworządności – ocenił dr Krzysztof Kawęcki.

Rozmowa z dr. Krzysztofem Kawęckim z „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl