fot. facebook.com/prawicarzeczypospolitej/

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: D. Tusk powrócił do zgubnej taktyki realizowanej w przeszłości przez PO – taktyki anty-PiS. Wydaje się, że nie przyniesie ona jednak sukcesu

Donald Tusk powrócił do zgubnej taktyki realizowanej w przeszłości przez Platformę Obywatelską, taktyki anty-PiS. Wydaje się, że obrana taktyka nie przyniesie jednak sukcesu Platformie Obywatelskiej. Możliwe, że Donald Tusk przez swój powrót, poprzez swoją osobę (mocną retoryką) skonsoliduje twardy elektorat Platformy Obywatelskiej, a być może nawet go poszerzy, ale gra na negatywnych emocjach nie jest dobrą i zwycięską taktyką – powiedział dr Krzysztof Kawęcki, politolog, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Jarosław Kaczyński został ponownie wybrany w sobotę na prezesa Prawa i Sprawiedliwości podczas Kongresu tej partii. W wystąpieniu po ogłoszeniu wyników zapowiedział, że po raz ostatni staje na czele PiS. Dodał, że jeśli kierowanie partią będzie ponad jego możliwość, przestanie być jej prezesem. [czytaj więcej] 

Zgodnie z zapowiedziami Donald Tusk, były premier, wrócił do polskiej polityki. 3 lipca 2021 roku ogłosił swój powrót oraz objęcie przewodnictwa w Platformie Obywatelskiej. [więcej]

Zdaniem dr. Krzysztofa Kawęckiego, Donald Tusk sprawia wrażenie człowieka bardzo sfrustrowanego, „dla którego walka personalna z Jarosławem Kaczyńskim jest podstawowym motywem nakręcającym go do działania”.

– W wystąpieniach Donalda Tuska zarówno skierowanych do działaczy Platformy Obywatelskiej, jak i na niedzielnej konferencji prasowej pojawiło się bardzo dużo agresywnych wypowiedzi. To pokazuje, że Donald Tusk powrócił do zgubnej taktyki realizowanej w przeszłości przez Platformę Obywatelską, taktyki anty-PiS. Wydaje się, że obrana taktyka nie przyniesie jednak sukcesu Platformie Obywatelskiej. Możliwe, że Donald Tusk przez swój powrót, poprzez swoją osobę (mocną retoryką) skonsoliduje twardy elektorat Platformy Obywatelskiej, a być może nawet go poszerzy, ale gra na negatywnych emocjach nie jest dobrą i zwycięską taktyką – wskazał dr Krzysztof Kawęcki.

– Na niedzielnej konferencji prasowej Donald Tusk zarzucił ministrowi sprawiedliwości korupcję, gdyż – jak się wyraził – wraz z żoną oczekują haraczu, bo inaczej wsadzą kogoś do więzienia. Zbigniew Ziobro w odpowiedzi na te insynuacje zapowiedział złożenie pozwu przeciwko Donaldowi Tuskowi do sądu. I jest pytanie, czy prymitywna wypowiedź Donalda Tuska nie ma związku z tym, że prokuratura okręgowa w Warszawie właśnie postawiła Sławomirowi Nowakowi (w przeszłości najbliższemu współpracownikowi Donalda Tuska) zarzuty kierowania grupą przestępczą i przyjęcia korzyści majątkowych w wys. 6,5 mln złotych w związku z pełnieniem funkcji szefa ukraińskiej agencji drogowej? – dodał gość Radia Maryja.

Dr Krzysztof Kawęcki zaznaczył, że „według prokuratury Sławomir Nowak, szef gabinetu politycznego Donalda Tuska, miał wpływać na przebieg postępowań przetargowych”.

– A zatem przeciętny odbiorca, a mam na myśli niezdecydowanego odbiorcę, może odnieść wrażenie, że motywy działania Donalda Tuska są osobiste, polityczne i jest to próba powrotu do pewnego stylu, który po prostu nie tylko się nie sprawdził, ale był niewątpliwie szkodliwy, męczący dla wewnętrznej sytuacji Polski, czyli działania anty-PiS-u – zwrócił uwagę politolog.

Niemieckie media bardzo cieszą się z powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki.

– Donald Tusk krytycznie ocenił porozumienie PiS sygnowane przez Jarosława Kaczyńskiego z partiami prawicowymi z kilku państw. (…) Partie te uzyskały popularność w swoich krajach, przede wszystkim występując przeciwko federalistycznym koncepcjom Unii Europejskiej i występując w obronie tożsamości narodowej w swoich krajach, stąd są one mocno zakotwiczone w opinii publicznej we własnych państwach. Wybór Prawa i Sprawiedliwości, by zjednać się z tymi partiami, jest naturalny i jest to rzecz bardzo potrzebna, dlatego że pokazuje to przede wszystkim zagrożenia wynikające z polityki realizowanej przez Europejską Partię Ludową, której przewodniczy Donald Tusk. Spór ma charakter tożsamościowy – podsumował politolog.

Całą rozmowę z audycji „Aktualności dnia” z udziałem dr. Krzysztofa Kawęckiego można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl