fot. facebook.com/PrawicaKawecki/

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: Bilans negocjacji Polski z Unią Europejską w mijającym roku nie jest dla nas korzystny

Nie otrzymaliśmy pieniędzy w ramach KPO. Pogrzebana została także reforma wymiaru sprawiedliwości, która była sztandarowym hasłem Prawa i Sprawiedliwości. Bilans negocjacji Polski z Unią Europejską w mijającym roku nie jest więc dla nas korzystny. Zapewnienia premiera, że możliwy jest kompromis i otrzymamy pieniądze, okazały się nieprawdziwe. W tej perspektywie można mówić o zupełnie niepotrzebnej propagandzie sukcesu ze strony polskiego rządu – powiedział dr Krzysztof Kawęcki, politolog i historyk, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Dr Krzysztof Kawęcki dokonał politycznego podsumowania 2022 roku. Jak zaznaczył, dwanaście ostatnich miesięcy upłynęło pod znakiem negocjacji polskiego rządu z Unią Europejską oraz rosyjskiej agresji na Ukrainę.

– Przed wybuchem wojny na Ukrainie rządy niektórych państw, np. Niemiec czy Francji, wydawały się nie dostrzegać narastającego zagrożenia. Berlin i Paryż oparły swoje działania na przekonaniu, że wojna szybko się zakończy. Tak sądziło wielu obserwatorów. Były to nieuprawnione odniesienia do agresji z 2014 roku. To, że były różne prognozy, nie usprawiedliwia polityki niektórych państw i ich pasywnego zachowania – podkreślił politolog.

Musimy być przygotowani na to, że wojna może nie zakończyć się w przyszłym roku. Prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, podpisał ustawę budżetową, która przewiduje udzielenie pomocy dla Ukrainy w wysokości 45 mld dolarów – kontynuował gość TV Trwam.

– To przede wszystkim pomoc gospodarcza, ale także militarna i humanitarna. Dzięki temu Ukraina będzie mogła się skutecznie bronić przez wiele miesięcy. Natomiast nierozwiązanym problemem jest kwestia oczekiwań Kijowa dot. broni ofensywnej. USA jest jednak dość powściągliwe w tym zakresie. (…) Przestrzegam także przed lekceważeniem możliwości militarnych strony rosyjskiej – mówił dr Krzysztof Kawęcki.

Wojna na Ukrainie wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami gospodarczymi, obejmującymi m.in. Polskę. Konflikt za naszą wschodnią granicą wywołał kryzys energetyczny oraz był czynnikiem przekładającym się na zwiększenie inflacji.

– Przyczyny inflacji są wielorakie. Wśród nich wymienić można okres pandemii i zamrażania światowych gospodarek, politykę Unii Europejskiej w obszarze Zielonego Ładu czy wojnę na Ukrainie. Sprowadzanie kwestii inflacji do putinflacji to daleko idące uproszczenie. (…) Doraźne działania rządu przyniosły pewne rezultaty. W odczuciu społecznym zjawisko zostało złagodzone. Prognozy są takie, że szczyt inflacji możemy obserwować w lutym 2023 roku, a później nastąpi stopniowy spadek. Niestety, Polska należy do krajów, gdzie poziom inflacji jest jednym z najwyższych w Europie – wskazał.

Dla Zjednoczonej Prawicy rok 2022 również był trudny. W Polsce trwa m.in. spór wokół Krajowego Planu Odbudowy oraz nowelizacji Ustawy o Sądzie Najwyższym. Zdania są podzielone nie tylko na całej polskiej scenie politycznej, ale także w obozie rządzącym. Premier Mateusz Morawiecki mówił, że w dobie kryzysu energetycznego potrzebujemy środków z KPO, a minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, podkreślał, że suwerenność nie jest na sprzedaż.

– Relacje polskiego rządu z Komisją Europejską nie są zakończone. Bilans negocjacji z UE w mijającym roku nie jest dla nas korzystny. Nie otrzymaliśmy pieniędzy w ramach KPO. Pogrzebana została także reforma wymiaru sprawiedliwości, która była sztandarowym hasłem Prawa i Sprawiedliwości. Zapewnienia premiera, że możliwy jest kompromis i otrzymamy pieniądze, okazały się nieprawdziwe. W tej perspektywie można mówić o zupełnie niepotrzebnej propagandzie sukcesu ze strony polskiego rządu – zwrócił uwagę dr Krzysztof Kawęcki.

Jeżeli wpłyną środki z KPO, to będzie pierwsza transza. Jest ona niewielka. Najwcześniej wydarzy się to w maju-czerwcu. Tak to wynika z logiki i przyjętego harmonogramu działań UE. Równie prawdopodobny jest jednak scenariusz, że pieniędzy w ogóle nie otrzymamy – dodał politolog.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl