fot. PAP/Wojtek Jargiło

[TYLKO U NAS] Dr. K. Kawęcki: Unia Europejska konsekwentnie realizuje plany zmierzające do stworzenia quasi-państwa. Trwa rywalizacja między koncepcją superpaństwa europejskiego a modelem federalistycznym

Unia Europejska, której narzędziem jest m.in. Komisja Europejska, konsekwentnie realizuje plany europejskie zmierzające do stworzenia quasi-państwa. Trwa rywalizacja między koncepcją superpaństwa europejskiego a modelem federalistycznym. Oba kierunki zmierzają do degradacji suwerenności państwowej oraz tożsamości państwowej. Niestety układ polityczny w Parlamencie Europejskim, który ma być reprezentacją polityczną państw członkowskich całej Wspólnoty, nie pozostawia złudzeń, że taki będzie kierunek polityki Unii Europejskiej – powiedział dr Krzysztof Kawęcki, historyk, politolog, w rozmowie z redakcją informacyjną Radia Maryja.

Polska zmaga się z kolejnym atakiem organów unijnych. Do sytuacji odniósł się dr Krzysztof Kawęcki.

– Unia Europejska, której narzędziem jest m.in. Komisja Europejska, konsekwentnie realizuje plany europejskie zmierzające do stworzenia quasi-państwa. Trwa rywalizacja między koncepcją superpaństwa europejskiego a modelem federalistycznym. Oba kierunki zmierzają do degradacji suwerenności państwowej oraz tożsamości państwowej – mówił politolog.

– Niestety układ polityczny w Parlamencie Europejskim, który ma być reprezentacją polityczną państw członkowskich całej Wspólnoty, nie pozostawia złudzeń, że taki będzie kierunek polityki Unii Europejskiej. Jakiekolwiek nadzieje na zmianę układu politycznego były i są złudzeniem. Ugrupowania tożsamościowe uznające zasady suwerenności w ramach wspólnoty europejskiej są i będą elementem przeszłości. Wszelkie analizy związane z nadziejami na zmianę sytuacji politycznej po ostatnich wyborach do PE były tylko stwierdzeniami propagandowymi – dodał.

Minister Zbigniew Ziobro przez długi czas mówił o zawetowaniu budżetu UE i sprzeciwie wobec powiązania unijnych funduszy z praworządnością.

– Zbigniew Ziobro, Solidarna Polska, inne środowiska prawicowe i eksperci mieli absolutną rację w tym zakresie. Komisja Europejska oraz inne agendy UE wykraczają poza traktatowe normy prawne. Mówią o tym przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy, tylko to nie ma żadnego znaczenia dla UE, z którą nie ma dialogu. Ze strony polskiego rządu mieliśmy do czynienia z praktyką ustępstw, która była polityką błędną (…). W lipcu i grudniu 2020 roku premier Mateusz Morawiecki mówił o wielkim zwycięstwie polskiego rządu, a tymczasem kryteria i konkluzje Rady Europejskiej nie zablokowały możliwości zmian zasad przez Komisję Europejską i nastąpiło powiązanie zasady praworządności z finansami. Wydaje mi się, że jest to największa porażka premiera Mateusza Morawieckiego – podkreślił dr Krzysztof Kawęcki.

Sytuację wokół sporu na linii Polska-Komisja Europejska próbował załagodzić Michał Dworczyk, szef KPRM.

– Mamy do czynienia z próbami narzucenia jednostronnego przekazu i hegemonii ze strony Unii Europejskiej. Wydaje się, że w tej chwili nie istnieje już żadna płaszczyzna do porozumienia. Polska znalazła się pod ścianą. Unia Europejska może nałożyć na Polskę sankcję finansowe, co byłoby bardzo ryzykowne dla samej UE, ale uspokajające wypowiedzi przedstawicieli polskiego rządu, że nie ma takiej możliwości, bo to wykracza poza traktatowe ustalenia prawne, są zbyt optymistyczne – powiedział politolog.

– Trudno sobie wyobrazić, żeby nastąpiła jakakolwiek próba wycofania się strony polskiej z naszych suwerennych orzeczeń prawnych (…). W tej chwili toczony jest bój o to, czy w państwach członkowskich ma obowiązywać prawo unijne, które jest zupełnie nieokreślone i rozciągnięte na różne obszary życia publicznego, czy też ma obowiązywać konstytucja oraz orzeczenia instytucji państwowych np. Trybunału Konstytucyjnego – podsumował dr Krzysztof Kawęcki.

radiomaryja.pl

drukuj