By Photo: Harris & Ewingcolor: Oldphotosincolor - Ten image pochodzący z zasobów Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych, oddziału Prints and Photographs division jest dostępny pod numerem cph.3c35372.Ten szablon nie wskazuje stanu prawnego pliku. Standardowy szablon licencji jest nadal wymagany. Aby dowiedzieć się więcej zajrzyj na stronę Commons:Licencja., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26665649

[TYLKO U NAS] Dr hab. P. Skibiński: Roman Dmowski rzeczywistość polską postrzegał nie jako element regionu, w którym przyszło nam żyć, ale jako element procesu obejmującego cały świat

Bardzo charakterystyczne dla Romana Dmowskiego jest to, że rzeczywistość polską postrzegał nie jako element regionu, w którym przyszło nam żyć, ale jako element procesu obejmującego cały świat. Stąd u Romana Dmowskiego pojawiły się zainteresowania Japonią czy Stanami Zjednoczonymi. To pewien unikalny myśliciel, jeśli chodzi o zastanawianie się nad polityką. Bardzo jasno widział uzależnienie sytuacji Polski od tego, co dzieje się w innych częściach świata. Żaden z analityków jego epoki nie był aż tak globalny i nie zauważał powiązań między rzeczywistością światową a tym, co spotyka nasz kraj – mówił dr hab. Paweł Skibiński, zastępca dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam.

83 lata temu w Drozdowie koło Łomży zmarł Roman Dmowski, jeden z ojców niepodległej Polski, współzałożyciel Narodowej Demokracji. Dr hab. Paweł Skibiński zwrócił uwagę, że działalności Romana Dmowskiego towarzyszyły ogromne zmiany w geopolityce światowej.

– Osią zmian była pierwsza wojna światowa. Roman Dmowski wychowywał się w rzeczywistości, w której Polska była rozebrana między mocarstwa. Z kolei po pierwszej wojnie światowej Polska była w zupełnie innej sytuacji w Europie, czyli była niepodległym państwem (…). W aktywności pisarskiej i intelektualnej Romana Dmowskiego było widać, że zmieniają się Niemcy poprzez upadek Cesarstwa Niemieckiego i powstanie Republiki Weimarskiej. Ostatnią rzeczą, którą Roman Dmowski komentował w kontekście Niemiec, było dojście Adolfa Hitlera do władzy – wskazał zastępca dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Roman Dmowski był tym politykiem, który potrafił patrzeć szerzej i dalej.

– Bardzo charakterystyczne dla Romana Dmowskiego jest to, że rzeczywistość polską postrzegał nie jako element regionu, w którym przyszło nam żyć, ale jako element procesu obejmującego cały świat. Stąd u Romana Dmowskiego pojawiły się zainteresowania Japonią, które były widoczne już pod koniec XIX wieku, czy Stanami Zjednoczonymi, którymi interesował się do końca swoje działalności intelektualnej. To pewien unikalny myśliciel, jeśli chodzi o zastanawianie się nad polityką, dlatego że bardzo jasno widział uzależnienie sytuacji Polski od tego, co dzieje się w innych częściach świata. Żaden z analityków jego epoki nie był aż tak globalny i nie zauważał powiązań między rzeczywistością światową a tym, co spotyka nasz kraj – podkreślił gość TV Trwam.

– Za Romanem Dmowskim zawsze stało głębokie przejęcie nad losem Polski i tym, co można dla wspólnoty, za którą Roman Dmowski czuł się odpowiedzialny, uzyskać w danej sytuacji geopolitycznej, politycznej, kulturowej czy cywilizacyjnej – zaakcentował dr hab. Paweł Skibiński.

Roman Dmowski w swojej politycznej działalności zwracał szczególną uwagę na postrzeganie Polski jako całości, a nie jako środka do uzyskania partykularnych interesów przez określone grupy.

– Roman Dmowski wraz ze swoim ruchem politycznym uczył przezwyciężania w Polakach rozkawałkowanego, dzielnicowego myślenia na rzecz myślenia całości spajanej wspólnotą narodową (…). W jego obozie obecna była ponadto próba widzenia rzeczywistości wspólnoty narodowej nie jako interesów partykularnych stanów czy grup społecznych, a widzenia całości, w której wszystkie części, środowiska znajdą najlepsze możliwości rozwoju. To było postrzeganie polskiej rzeczywistości jako całości – mówił gość „Rozmów niedokończonych”.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl