[TYLKO U NAS] Dr G. Piątkowski: Istnieje wyjście z obecnej sytuacji gospodarczej, ale rządzący go nie proponują

Na Ukrainie dalej toczy się wojna, wciąż przerwane są łańcuchy dostaw. W dodatku Polska nieoptymalnie zarządzała kryzysem pandemicznym. Perspektywa dużej inflacji w najbliższym czasie wciąż jest realna. Istnieje wyjście z obecnej sytuacji gospodarczej, ale rządzący go nie proponują. Ciężko wskazać powód, dlaczego się tak nie dzieje – powiedział dr Grzegorz Piątkowski, ekonomista, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane inflacji. W kwietniu wyniosła ona 12,4 proc. w ujęciu rocznym. Ceny towarów i usług wzrosły o 2 proc. w stosunku do marca. To największa inflacja od 1998 roku.

– Perspektywa nie jest optymistyczna, ponieważ dalej toczy się wojna na Ukrainie. Wciąż przerwane są łańcuchy dostaw, które zostały spowodowane przez pandemię. Co więcej, Polska nieoptymalnie zarządzała kryzysem pandemicznym. Mieliśmy duży dodruk pustego pieniądza w czasie, kiedy polityka zamykania poszczególnych branż nie była właściwa. W tym zakresie można było dużo uniknąć. Perspektywa dużej inflacji w maju i czerwcu dalej będzie czynnikiem dominującym polską gospodarkę. Daleko nam do przykładu Wenezueli czy Argentyny, ale w kontekście Europy dawno nie mieliśmy do czynienia z tak wysoką inflacją – podkreślił dr Grzegorz Piątkowski.

Gość „Aktualności dnia” wskazał, że istnieje wyjście z obecnej sytuacji gospodarczej.

– Rządzący nie proponują takiego wyjścia. Chodzi o radykalne obniżenie „nawisu” administracyjnego nad biznesem. Gdybyśmy pozwolili działać biznesowi, to ceny prawdopodobnie by spadły. Utrzymalibyśmy albo bylibyśmy w stanie „wchłonąć” masę uchodźców z Ukrainy. Co więcej, takie działanie skutkowałoby wzrostem bazy podatkowej, czyli wzrostem możliwości budżetowej państwa. Ciężko wskazać powód, dlaczego się tak nie dzieje – powiedział ekonomista.

Jak wyjaśnił, istotnym problemem jest ilość uzyskiwanych pozwoleń oraz kontroli w sytuacjach, gdy nie ma podstawy do ich przeprowadzenia.

– Jeśli chodzi o jakość systemu podatkowego, Polska jest na przedostatnim miejscu spośród krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Możemy przyjąć elementy systemu, które są w Wielkiej Brytanii, Estonii czy Holandii. Mamy masę gotowych rozwiązań. Wystarczyłoby tylko sięgnąć do legislacji tamtych państw, zmodyfikować to na polską specyfikę i to wdrożyć – zaznaczył gość Radia Maryja.

Cała rozmowa z dr. Grzegorzem Piątkowskim dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl