[TYLKO U NAS] D. Tarczyński: Sądownictwo (w obecnej formie) jest nowotworem zagrażającym Polsce. Potrzeba radykalnych zmian

Potrzebujemy radykalnej zmiany systemu sądownictwa, bo jest to nowotwór, który zagraża całemu ciału państwa polskiego – zaznaczył Dominik Tarczyński podczas dzisiejszych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja. Poseł Prawa i Sprawiedliwości odniósł się do ustawy o ustroju sądów powszechnych, która dziś weszła w życie.

Nowela stanowi część zapowiadanej przez Prawo i Sprawiedliwość szerokiej reformy wymiaru sprawiedliwości. Jest jedną z trzech ustaw przyjętych przez parlament i jedyną, którą zdecydował się podpisać prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda [czytaj więcej].

– Sądy powszechne to główna bolączka systemu sądownictwa w Polsce, jeżeli chodzi o bezpośredni kontakt z osobami, które rozstrzygają różnego rodzaju spory. Ustawa o sądach powszechnych to ustawa, która jest najbliżej ludzi (…). Przywracamy podstawowe zasady sądów: mają służyć, a nie poniżać ludzi. To, że sędziowie traktują ludzi, jak swoją własność, to jest to czubek góry lodowej. Trzeba kompletnie zmienić mentalność i świadomość odpowiedzialności. To fundamenty tej zmiany – wskazał Dominik Tarczyński.

Praktyka sądownictwa pokazuje, ze system postkomunistyczny był utrwalany – mówił polityk.

Mamy sędziów w trzecim pokoleniu, sędziów z rodzin stalinowskich (oczywiście nie wszystkich), którzy robili karierę, nie dopuszczali młodego pokolenia do systemu sądownictwa (…). Liczę, że młodzi sędziowie, adwokaci będą wchodzić do systemu sądownictwa i nie będą uzależnieni. Ci, którzy do tej pory pracowali – byli uwarunkowani rodzinnie, biznesowo. To były różnego rodzaju naciski, aby pilnować tej „kasty” (…). Oni czują się bezprawni, ponad prawem i to musi być zmienione – zwrócił uwagę poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Gość Radia Maryja odniósł się także o zawetowanych przez prezydenta Polski ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądowniczej.

– Czekamy na propozycje pana prezydenta, mam nadzieję, że projekty nie będą w znaczącym stopniu odbiegać od naszych, które zostały zawetowane (…). Chciałbym, aby zmiany w sądownictwie nie były kosmetyczne, ale radykalne. Potrzebujemy radykalnej zmiany systemu sądownictwa, bo jest to nowotwór, który zagraża całemu ciału państwa polskiego – podkreślił polityk.

Dominik Tarczyński podczas „Aktualności dnia” ocenił również zapowiedzi Komisji Europejskiej o nałożeniu sankcji ze względu na dokonywaną reformę sądownictwa w naszym państwie.

– Komisja Europejska od pierwszych dni po wyborach atakuje polski rząd. Mówi się o demokracji, rządach prawa, balansie w trójpodziale władzy, ale nie ma konkretów, nie podaje się żadnego zapisu ustawy. 7 września będę przedstawiał argumentację na komisji monitoringowej Rady Europy w Paryżu i zadam pytania do przewodniczącego Timmermansa oraz innych instytucji europejskich powołując się na konkretne zapisy naszych projektów, a także ustawę, która właśnie weszła – i będę oczekiwał odpowiedzi na piśmie – zapowiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Cała rozmowa z posłem Dominikiem Tarczyńskim dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj