fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] D. Sobków: Kontakt z lasem i wsią niewątpliwie przekłada się na życie zawodowe i wyraża się w powołaniu do służby publicznej

Mówiąc o powołaniu do służby publicznej na przykładzie ochrony polskiej wsi i polskich lasów jest jedna osoba, która realizuje to powołanie. To prof. Jan Szyszko – powiedział podczas konferencji pt. „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś szansą dla Polski” w WSKSiM w Toruniu były ambasador tytularny Polski przy Unii Europejskiej Dariusz Sobków. Jak dodał, kontakt z lasem, ze wsią niewątpliwie przekłada się na życie zawodowe i wyraża się w powołaniu do służby publicznej.

Prof. Jan Szyszko swoim przykładem i życiem dowodzi, że służba polskiej wsi i polskim lasom może być szczególną formą powołania polityka, człowieka i naukowca – wskazał prelegent toruńskiej konferencji.

– Kontakt z lasem, ze wsią niewątpliwie przekłada się na życie zawodowe i wyraża się w powołaniu do służby publicznej – zaznaczył były ambasador tytularny Polski przy Unii Europejskiej.

Prof. Szyszko w polityce wyróżniała jedna rzecz – skuteczność. Właściwy dystans i forma przekazu to jedna sprawa, ale najważniejsza w służbie publicznej jest skuteczność w działaniu – dodał.

Każdy rząd boi się Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Trzeba przypomnieć, kto wygrywał procesy przed tym Trybunałem w sprawie chociażby GMO. Większość krajów UE nie potrafi się obronić przed zalewem tych produktów GMO ze Stanów Zjednoczonych. Pan Profesor potrafił przed Trybunałem wygrać sprawę. Mało tego, w sprawie Rospudy pan Profesor wygrał rozprawę przed TSUE. To była sprawa nie tylko Rospudy, ale i połączeń komunikacyjnych, czyli bezpieczeństwa państwa – słynnej Via Carpatii, która – gdyby wykorzystano sukces prawny pana Profesora – byłaby już w 2014 r. Dzisiaj jako sukces ogłasza się, że będzie w 2030 r. Takich sukcesów prof. Szyszko ma wiele. To właśnie było przyczyną ataków na jego osobę – podkreślił prelegent toruńskiej konferencji.

Dariusz Sobków odniósł się również do zwycięstwa prof. Szyszko przed Komisję Europejską ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej.

Czy są media w Polsce, np. Telewizja Polska (ponoć rządowa), które przyznają i powiedzą wprost to, że Komisja Europejska w swoim orzeczeniu na temat tej wycinki uznała fakt konieczności ochrony zasobów w Puszczy Białowieskiej, czyli przyznała rację panu Profesorowi? Która z telewizji do tego się przyzna? Prócz TV Trwam i Radia Maryja tego nikt nie tłumaczy. A niby mamy pluralizm, niby mamy wolność mediów, wolność słowa – zaznaczył ambasador tytularny Polski przy UE.

Całość prelekcji Dariusza Sobkowa można zobaczyć [tutaj].

RIRM

drukuj