fot. PAP/EPA

[TYLKO U NAS] D. Sobków: Wystąpienie brytyjskiej premier uspokoiło wiele środowisk

Wystąpienie premier Wielkiej Brytanii Theresy May we Florencji niewątpliwie uspokoiło wielu polityków, przedsiębiorców, rynki gospodarcze i różnego typu środowiska, które żywiły duże obawy przed tym, w jaki sposób Brexit ma być realizowany – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja były ambasador tytularny Polski przy Unii Europejskiej Dariusz Sobków. Dyplomata wskazał na dużą rolę ambasadora Polski w Londynie.

Wielka Brytania po raz kolejny w historii pokazała swoją wielką klasę – powiedział Dariusz Sobków.

Porównajmy to, w jaki sposób premier rządu brytyjskiego mówi o Polakach i mieszkańcach Europy Wschodniej z tym, jak o mieszkańcach Europy Wschodniej wypowiadają się w tej chwili przedstawiciele tzw. elit brukselskich. Wystąpienie to jest również zobowiązaniem politycznym, ponieważ czekano na nie od dłuższego czasu. Zapowiadano, że będzie to kluczowe i strategiczne przemówienie. Z tego powodu te słowa nie zostały jedynie rzucone na wiatr – wskazał były ambasador tytularny Polski przy Unii Europejskiej i dodał, że polska dyplomacja powinna wykorzystać to bardzo dobre wystąpienie do tego, aby w takim kierunku dalej układały się nasze relacje z Brytyjczykami.

Dariusz Sobków podkreślił, że istotną rolę odegrał w całej sprawie ambasador Polski w Londynie – Arkady Rzegocki.

Widać ogromne wysiłki ambasadora; zarówno publiczne, jak i dyskretne. Jeżeli porównamy obecną polską placówkę z tym, co było jeszcze parę lat temu, to niewątpliwie jest to bardzo duży postęp dyplomatyczny. Pozycja polskiego ambasadora w Londynie niewątpliwie wzrosła. To też jest kapitał, który trzeba będzie teraz wykorzystać, bo otworzyła się przestrzeń do dobrej współpracy między polskim ambasadorem a rządem brytyjskim w Londynie – powiedział dyplomata.

O tym, co mówiła premier Wielkiej Brytanii Theresa May we Florencji, można przeczytać [tutaj].

 

RIRM

drukuj