fot. flickr.com

Sobków: Prezydent nie zrobił nic w kierunku „nowoczesnego patriotyzmu”

Nowoczesnym patriotyzmem byłoby promowanie polskich inwestycji za granicą, a tym Kancelaria Prezydenta pochwalić się nie może – powiedział Dariusz Sobków, były ambasador tytularny przy Unii Europejskiej. Sobków odniósł się do priorytetu prezydentury obecnej głowy państwa, którym – według Komorowskiego – jest „nowoczesny patriotyzm”.

Prezydent, podsumowując swoją pięcioletnią kadencję, powiedział, że „to w nowoczesnym patriotyzmie mają źródło radosne obchody narodowych rocznic”, wręczanie odznaczeń czy używanie kokard narodowych.

Dariusz Sobków zauważa, że obecny prezydent nie popisał się dbałością o interes ekonomiczny Polski za granicą, co – zdaniem ambasadora – jest głównym wyznacznikiem nowoczesnego patriotyzmu.

– Jak sięgam pamięcią, nie widzę żadnych inicjatyw Kancelarii Prezydenta w tej sprawie. On się nie może pochwalić tym, żeby załatwił, choć jeden kontrakt dla polskiej firmy zagranicznej – duży kontrakt dla dużej firmy. Oczywiście słyszelibyśmy o tym, bo by się tym chwalił, ale niestety tego nie zrobił. Tak, więc głównym wyznacznikiem „nowoczesnego państwa”, „nowoczesnego patriotyzmu”, tzn. dbanie o pozycję ekonomiczną za granicą, niestety Kancelaria Prezydenta nie może się pochwalić. Kolejną oznaką nowoczesnego państwa byłoby, gdyby pan prezydent wspierał działania polityczne polskiej dyplomacji, np. w kwestii negocjowanego pakietu klimatycznego. Prezydent mógłby się w to zaangażować – zauważa polityk.

Jednak najważniejszym symbolem nowoczesnego patriotyzmu są dla Komorowskiego obchody Święta Wolności 4 czerwca 2014 roku.

Ubiegający się o reelekcję prezydent nawiązał także do polityki prorodzinnej. Według niego – polityka rodzinna przestała być tylko tematem debaty, a stała się działaniem rządu. Komorowski poruszył też tematy gospodarki i wpierania polskich przedsiębiorców. Mówiąc o programie na kolejne lata podkreślał, że państwo musi być bliżej młodych ludzi.

RIRM

drukuj