[TYLKO U NAS] D. Sobków: Teraz jest idealny moment, aby podnieść kwestię zniesienia wiz dla Polaków do USA

Przy tak zazębiającym się wspólnym widzeniu na różnego typu interesy bezwzględnie powinna być postawiona sprawa zniesienia wiz dla Polaków do Stanów Zjednoczonych – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Dariusz Sobków. Były ambasador tytularny RP przy Unii Europejskiej odniósł się również do wizyty sekretarza stanu USA Rexa Tillersona w Polsce.

Plan wizyty Rexa Tillersona był bardzo symboliczny; potwierdził on, że Polska jest w pierwszej kategorii partnerów europejskich USA – powiedział Dariusz Sobków.

– Rex Tillerson odwiedził Londyn, Paryż, Forum Ekonomiczne w Davos i Warszawę. Można więc powiedzieć, że Polska jest w pierwszej kategorii partnerów europejskich Stanów Zjednoczonych. To jest powtórzenie tego, co Donald Trump dał wyraźnie do zrozumienia. Prezydent USA swoją pierwszą dwustronną wizytę spośród krajów europejskich odbył w Polsce – zaznaczył były ambasador tytularny RP przy Unii Europejskiej.

Najwyższy czas koncentrować się już na tym, jakie są ustalenia merytoryczne niż tylko układanka polityczna – dodał.

– Czas przejść teraz do konkretów i taka jest pragmatyczna dyplomacja amerykańska. Oni przyjeżdżają tutaj przede wszystkim, żeby przygotować dobre pole do inwestowania dla swoich firm, z propozycją wyjścia z alternatywą i zakupu gazu. To współgra z naszą wolą dywersyfikacji zakupu gazu. Polski kontrakt ze stroną rosyjską kończy się w Polsce w 2022 r., więc czas najwyższy, by się do tego przygotowywać – wskazał gość Radia Maryja.

Przy tak zazębiającym się wspólnym widzeniu na różnego typu interesy bezwzględnie powinna być postawiona sprawa zniesienia wiz dla Polaków do Stanów Zjednoczonych – podkreślił Dariusz Sobków.

– Teraz jest idealny moment, aby podnieść kwestię zniesienia wiz dla Polaków. Niewykorzystanie tego momentu będzie błędem. Polska nie może popełnić błędu w tej sprawie i nie może nie podnosić tematu zniesienia wiz dla Polaków w Ameryce – zaznaczył były ambasador tytularny RP przy Unii Europejskiej.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Dariusza Sobkowa można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl