[TYLKO U NAS] D. Sobków: Jeżeli rząd chce przekazać przewodnictwo nad COP24 i odwołać prof. Jana Szyszko, to powinien to jasno powiedzieć

Nie można wszystkiego wkładać pod dywan. Ponieważ nie mówiono klarownie w sprawie odwołania ministra (prof. Jana Szyszko – przyp. red.), to dzisiaj mamy bałagan. Minister został odwołany w styczniu, jest kwiecień, czyli przez trzy miesiące pozbawiono szefa w tej chwili najważniejszej organizacji ONZ narzędzi do działania – powiedział o spekulacjach na temat zmiany prezydenta COP24 były ambasador tytularny przy Unii Europejskiej Dariusz Sobków.

W grudniu 2018 roku w Katowicach odbędzie się najważniejszy globalny szczyt klimatyczny COP24. Weźmie w nim udział kilkanaście tysięcy osób z ponad 190 krajów – politycy, a także reprezentanci organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych i sfery biznesu. Prezydentem szczytu miał być prof. Jan Szyszko. Według niektórych informacji rozważana jest jednak decyzja o jego odsunięciu.

– Jeżeli jest prawdą, a o to należałoby zapytać przedstawicieli MSZ, że są naciski na Ministerstwo Środowiska i na rząd, bo przecież pan prof. Jan Szyszko jest przedstawicielem rządu, to należy to powiedzieć, bo co to za tajemnica. Im więcej tajemnicy wokół rzeczy oczywistych, tym gorzej. Nie można wszystkiego wkładać pod dywan. Ponieważ nie mówiono klarownie w sprawie odwołania ministra, to dzisiaj mamy bałagan. Minister został odwołany w styczniu, jest kwiecień, czyli przez trzy miesiące pozbawiono szefa w tej chwili najważniejszej organizacji ONZ, bo sprawy środowiska tworzą część systemu obronnego państwa, narzędzi do działania – podkreślił Dariusz Sobków.

Jak podał portal wPolityce wiceminister spraw zagranicznych zwraca się wprost z prośbą o potwierdzenie osoby sprawującej funkcję przewodniczącego COP24 i to najpóźniej do rozpoczęcia obrad sesji pomocniczej organów przygotowawczych konwencji UNDCC, czyli do 30 kwietnia 2018.

– Każdy dyplomata na całym świecie ma prawo postawić pytanie: gdzie jest biuro i sekretariat przewodniczącego Światowej Konferencji Klimatycznej? To, że jest nim prof. Jan Szyszko, nikt nie ma wątpliwości. Ale gdzie jest jego sekretariat i biuro, gdzie można pójść i porozmawiać z urzędnikami, którzy zajmują się przygotowaniem konferencji, która będzie miała miejsce za pół roku? – powiedział Dariusz Sobków.

Cała sytuacja nie wpływa korzystnie na odbiór Polski na arenie międzynarodowej.

– To obniża rangę państwa. Nie wierzę, że za tą sytuacją stoi premier, bo on cechuje się znakomitą organizacją. Więc kto chodzi i psuje? Kto z parlamentarzystów wnosił o zmianę ustawy o sądach powszechnych w Brukseli, kto to negocjuje? Bo przecież mówi się, że to wyszło z parlamentu, ale skąd? Czas odkryć, kto tak naprawdę reprezentuje rząd polski. Drugie pytanie: kto stał za tym, żeby odwołać ministra Szyszko i stworzyć sytuację, która obecnie istnieje? Niech się przyzna ten, kto to wymyślił. Mamy teraz, stworzony celowo bałagan, który ma na celu obniżenie rangi Polski – dodał.

RIRM

drukuj