fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] B. Szydło: Unia Europejska znajduje się w ogromnym kryzysie, z którego musi się odrodzić i pójść do przodu, a największą siłą jest rodzina

Polska jest dzisiaj przykładem modelowego państwa, które wprowadziło mądrą prorodzinna politykę. Dlaczego prorodzinna polityka nie miałaby się stać polityką unijną? Unia Europejska znajduje się w ogromnym kryzysie, z którego musi się odrodzić i pójść do przodu, a największą siłą jest rodzina – zaznaczyła wicepremier Beata Szydło podczas niedzielnych „Rozmów niedokończonych” w TV Trwam.

Wicepremier zaznaczyła, że Prawu i Sprawiedliwości zależy nam na tym, żeby zbudować sojusz państw, które chcą reformy obrony tradycyjnych wartości w Europie, obrony tolerancji, sprawiedliwości, ale także równości.

– Dzisiaj w Unii Europejskiej brakuje równości, począwszy od zwykłych, codziennych spraw, jak np. dotyczących równej jakości, jednakowych standardów produktów spożywczych czy chemicznych sprzedawanych w państwach członkowskich – ten sam producent, to samo opakowanie, a zawartość zupełnie inna. Mówimy o takich prostych sprawach, ale także o równości np. dotyczącej prawa państw członkowskich do decydowania o swoich sprawach, podejmowaniu koniecznych reform m.in. sądownictwa bez ingerencji UE, ale mówimy również o prawie do bezpieczeństwa. Chcemy mieć wpływ na politykę migracyjną oraz na to, jaki model rodziny będzie wspierany przez Unię. Proponowaliśmy i będziemy proponować, żeby Unia Europejska przyjęła model prorodzinnych programów społecznych, jak to jest w Polsce. Przez wiele państw członkowskich jesteśmy w tej chwili naśladowani. Pojawiają się tam prorodzinne projekty, które są wzorowane na naszej prorodzinnej polityce. Polska jest dzisiaj przykładem modelowego państwa, które wprowadziło mądrą prorodzinną politykę. Dlaczego ma nie stać się także polityką unijną? Unia Europejska znajduje się w ogromnym kryzysie, z którego musi się odrodzić i pójść do przodu, a największą siłą jest rodzina – zwróciła uwagę Beata Szydło.

Gość TV Trwam podkreśliła, iż polityka prorodzinna to nie tylko polityka odnosząca się do rodzin z małymi dziećmi. Na rodzinę trzeba patrzeć szerzej i mówić o rodzinie wielopokoleniowej – dodała.

– Wielopokoleniowa rodzina – to jest siła Polski. Wspieramy rodziny z dziećmi, ale także seniorów, m.in. poprzez program „Senior plus”, „Dostępność plus” oraz kluby seniora, które powstają w całej Polsce. Wprowadziliśmy również programy wspierające koła gospodyń. W tej chwili jest bardzo dużo nowopowstających kół gospodyń, w których ludzie z terenów wiejskich się aktywizują, spełniają swoje ambicje i talenty. Niech tak się dzieje dalej – budujmy wspólnotę – zaznaczyła wicepremier.

RIRM

drukuj