fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier Szydło rozmawiała z premierem Mongolii

Szefowa polskiego rządu Beata Szydło w dzisiejszej rozmowie z premierem Mongolii Dżargaltulgą Erdenebatem zabiegała o otwarcie rynku na polskie produkty i zachęcała do dopuszczenia polskich firm do przetargów publicznych – informuje kancelaria premiera.

Premier Szydło spotkała się z Erdenebatem w trakcie swojej wizyty w Pekinie. Jej kluczowym punktem jest udział w Forum Pasa i Szlaku, chińskiej koncepcji rozwijania połączeń infrastrukturalnych w nawiązaniu do historycznego Jedwabnego Szlaku.

W szczycie – w niedzielę i poniedziałek – weźmie udział blisko 30 przywódców państw z całego świata.

Spotkanie z premierem Mongolii, który również będzie uczestniczył w forum, stanowiło okazję do podtrzymania i kontynuowania relacji gospodarczych i omówienia stosunków bilateralnych – poinformowała kancelaria premiera na stronie internetowej. Jak podkreślono, Mongolia, jako jeden z obiecujących gospodarczo krajów Azji, posiadający ogromne złoża surowców naturalnych, pełni rolę tradycyjnego polskiego partnera.

Podczas spotkania premier Szydło zabiegała o otwarcie rynków na polskie produkty i zachęcała do dopuszczenia polskich firm do przetargów publicznych – informuje kancelaria premiera. Rozmowa dotyczyła także kwestii wymiany studenckiej oraz nauczania w języku polskim.

Według komunikatu szefowa polskiego rządu została zaproszona do Mongolii przez premiera Erdenebata.

Podczas spotkania poruszono także temat poparcia polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na kadencję 2018-2019 oraz kandydatury mongolskiej na lata 2023-2024.

Erdenebat spotkał się z szefową polskiego rządu już wcześniej – na marginesie szczytu przywódców Europy i Azji (ASEM) w Ułan Bator w lipcu 2016 r.

PAP/RIRM

drukuj